banner461
banner195

Kemikkıranlar’dan Sucuk Yapmanın Püf Noktaları

Nevşehir'de Uzmanın’dan (Kemikkıranlar’dan) Sucuk Yapmanın Püf Noktaları ...

Kemikkıranlar’dan Sucuk Yapmanın Püf Noktaları
31 Ağustos 2017 Perşembe 22:28

banner143
banner134
Kurban Bayramının gelmesiyle beraber, kurbanlığın kesimi ve etlerinin işlenmesi için tatlı bir telaşta başlamış bulunmakta. Özellikle Şehrimizde bir gelenek haline gelen sucuk yapma işleminin nasıl gerçekleştiğini ve en lezzetli sucuğun nasıl yapıldığını öğrenmek için; FİB Haber ailesi olarak 1 asırlık tecrübesi ile işin uzmanı Kemikkıranlar’dan sizler için özel bir röportaj gerçekleştirdik.
Konu hakkında bilgi aldığımız Murat Kemikkıran bizlere şu açıklamalarda bulundu.
Öncelikle sizlerin ve kıymetli Nevşehir Halkımızın Kurban Bayramını kutlar, sağlıklı, mutlu ve huzurlu nice bayramlar dilerim. Kurban Bayramının gelmesi ile beraber Bölgemizde bir gelenek olan sucuk ve pastırma yapma işleminde’de yoğunluk yaşanıyor. Bilindiği üzere sucuğa tadını, kokusunu, lezzetini veren en önemli araç içerisine kullandığımız baharattır. En lezzetli sucuğu yapmanın formülünü sizlere sıralayacak olursak;

      Sucukluk Kıymanız;   
  1. Kaburga etinden olmalıdır. Sakatat etlerini kullanmayınız.
  2. İçerisinde en az %25 yağ olmalıdır. Eğer kıymanız yağsız ise hayvanın iç yağından ekleyiniz. Kuyruk yağı eklemeyiniz.
Sucuk İçi Hazırlanışı;
Hazırlamış olduğunuz kıymanızın üzerine uygun ölçülerde ve en kaliteli baharatlardan hazırlanmış olan sucuk harcını dökünüz. 10  KG  KIYMA İÇİN, 180 gram Tuz (özellikle kaya tuzu) ve 600 gram soyulmuş sarımsak ekleyiniz. Ardından sucuk içinizi kıvamına gelene kadar yoğurunuz. Yoğururken su, yağ gibi hiçbir sıvı ürünü içerisine dökmeyiniz. Havaların sıcak olmasından dolayı oluşan karışımınızı dinlendirmeden poşetleyip veya bağırsağa doldurup buzdolabına kaldırınız. Son yıllarda Kurban Bayramının sıcak havalara denk gelmesinden dolayı; açık alanda dinlendirilen veya kurutmak için dışarı asılan sucuklarda sıcaklardan dolayı ekşime meydana gelmektedir. Bu yüzden poşetlediğiniz veya bağırsağa koyduğunuz sucuğunuzu kesinlikle güneşte ve açık havada bekletmeyiniz. Şayet hava akşamları serin olur ise bağırsağa koyduğunuz sucuğu geceleri serin ve rüzgarlı bir yerde gündüzleride güneş doğmadan buzdolabında bekleterek kurutabilirsiniz.
Kemikkıran Ailesinin 4. Kuşak bireyleri olarak halkımızın damak lezzetine uygun, en kaliteli baharatlardan hazırlanmış Sucuk Harcımızı Kurban bayramı boyunca halkımızın beğenisine sunuyoruz. Afiyet olsun...! 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.