banner461
banner195

Kızılırmak Kuruyor. İşte Avanos'dan vahim görüntüler!

Nevşehir'in Avanos ilçesinin tam ortasından geçen Kızılırmak suları aşırı sıcaklıklar sebebiyle kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Kızılırmak Kuruyor. İşte Avanos'dan vahim görüntüler!
12 Ağustos 2018 Pazar 01:15

banner143
banner134

Başta Nevşehir'in Avanos ve Gülşehir ilçeleri olmak üzere geçtiği yerlerde toprağa hayat veren Kızılırmak, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havalar sebebiyle kuruma tehlikesi ile yüz yüze kaldı. 

Ankara dahil Nevşehir'inde gelecek adına içme suyu için büyük umut bağladığı Kızılırmak alarm veriyor. Öyleki Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak nehrinin Avanos'ta ki bu görüntüsü ile adeta dere görünümünü andırıyor. Nevşehir'in Avanos ilçesinden geçen Kızılırmak'ın kollarından biri olan Sarıhıdır Köyü mevkiindeki ırmak suları aşırı sıcaklardan dolayı kurudu. Öyleki Su seviyesi son yılların en düşük seviyelerine ulaşan Avanos Kızılırmak'ta kısım kısım yaya olarak karşıdan karşıya geçmek mümkün oldu. 

Sivas’tan doğup İç Anadolu'da Avanos ve Gülşehir ilçeleriyle Nevşehir topraklarını sulayan Kızılırmak, 30 dereceyi aşan aşırı sıcaklar ve Baraj kapaklarınında kapanması nedeniyle debisi oldukça düşük akmaya başladı. Kızılırmak’ın Avanos kıyılarında sahilde alüvyonlar ortaya çıktı, adacıklar oluştu.

Bölge halkı için özellikle sulamada önemli yer tutan Kızılırmak’ın yatağından hayli ortalara çekilerek küçülmesi, sahillerinde gezilecek kadar kuru bölgeler oluşması dikkati çekiyor. Avanos sakinlerinden Ahmet Gündüz, ‘Yıllardır Avanos’ta otururum. Kızılırmak’ın böylesine az aktığını hiç görmedim. Kızılırmak tamamen kurudu görüntü vahim’ değerlendirmesinde bulundu.

Nevşehir'in Avanos ilçesinden geçen Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ın kollarından biri olan Sarıhıdır Köyü mevkiindeki ırmak aşırı sıcaklardan dolayı kurudu.

Yeni evlenen bir çiftin Dış mekan çekimleri için Avanos Kızılırmak sahili ile Sarıhıdır köyü mevkiisini tercih eden Fotoğraf sanatçısı Galip Hasan Temur'da gördüğü manzara karşısında büyük şaşkınlık yaşarken İşte kızılırmağın son hali... Maalesef neredeyse kurumuş" dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.