banner421
banner461
banner195

KOBİ'lere ve esnafa 70 milyar TL'lik müjde

17 Aralık ile birlikte faiz artışının reel sektöre zarar vermesinin önüne geçecek paket hayata geçiyor. İşsizlik Fonu'nda biriken 70 milyar lira, KOBİ'lere ve esnafa kamu bankaları aracılığı ile düşük faizli kredi olacak.

KOBİ'lere ve esnafa 70 milyar TL'lik müjde

banner143
banner134

 7 Aralık darbe teşebbüsünün ardından piyasaya yapılan saldırılar sonucu artırılan faizlerin özellikle reel sektöre zarar vermesinin önüne geçmek için planlanan tedbirler birer birer hayata geçiyor, TAKVİM'in de gündeme getirdiği kredi desteği için İşsizlik Fonu'ndaki 70 milyar lira kullanılacak.

LOBİYE FIRSAT YOK
Bu şekilde hem bütçe dengelerinin bozulmasının önüne geçilecek hem de lobilerin istediği kamu harcamalarını artırıp hazinenin tekrar yüksek faizle borçlanması da önlenmiş olacak. Yeni sisteme göre İşsizlik Fonu'nda biriken para, kredi olarak KOBİ ve esnafa verilecek. 70 milyar lirayı bulan Fon'daki kaynak bundan sonra üç kamu bankasından biri tarafından değerlendirilecek. Böylece kamu bankaları esnaf ve KOBİ'ler başta olmak üzere reel sektöre daha çok kredi kullandırabilecek. Fon'da biriken para için Ziraat Bankası, Halk Bankası ve VakıfBank sunacakları cazip faiz oranı teklifleriyle yarışacak. En yüksek faiz oranını veren banka Fon'da biriken mevduatı değerlendirecek.
ÖNCELİK TARIMA
Bono ve tahvile yatırılacak finansman Merkez Bankası'nın politikalarına da aykırı olmayacak. Fon'un kamu bankaları tarafından değerlendirilmesinin Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankası'nın da elini güçlendireceği belirtiliyor. Fon'dan gelen kaynak ile tarım sektörü daha fazla desteklenirken, iş dünyasının finansmana rahat erişiminin ülke ekonomisinin büyümesine de katkı sağlayacağı belirtiliyor. Birçok bankanın aktif büyüklüğünden daha büyük olan bu kaynak Hazine'nin iç ve dış borçlanma çerçevesinde ihale, halka arz, doğrudan satış ve benzeri yöntemlerle ihraç edilen Devlet İç Borçlanma Senetleri'ne (DİBS) yatırılabilecek.
Kredileri yüzde 36 arttı
KOBİ'lere kullandırılan toplam nakdi kredilerin tutarı 2013 sonu itibarıyla bir önceki yıla göre yüzde 36 artarak 271.4 milyar liraya ulaştı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, KOBİ'lere verilen toplam kredilerin yüzde 42.3'üne karşılık gelen 114.9 milyar liralık kısmı orta büyüklükteki işletmelere kullandırıldı. Küçük işletmelere 85.7 milyar lira, mikro işletmelere ise 70.8 milyar lira krediler kullandırıldı.
Kaynak: TAKVİM

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
sevda - 4 yıl önce
güzel ama nezaman açılacak bu fon normalde ayf nin vermiş olduğu bir kredi vardı 50 tl lakin fon kapandı dediler bu fon nezaman açılacak bilğiniz varmı varsa lütfen bizi bilgilendirin sürekli takipcisinizim