banner461
banner195

Komşuda kuş gribi paniği

Kayseri de, tavuk ölümleri ile ilgili çiftliklerden alınan numuneler de kuş gribinin pozitif çıkması üzerine şimdi Nevşehir de Kuş gribi paniği başladı.

Komşuda kuş gribi paniği
12 Haziran 2015 Cuma 18:25

banner143
banner134
Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, 11 Haziran tarihi itibarıyla özellikle yumurta üretimi için tavuk çiftliklerinin bulunduğu Kocasinan ilçesi Elagöz bölgesinin karantinaya alınması ve takibinin yapılması gerektiğini ifade etti.

Akgün Ergül, oda hizmet binasında düzenlediği basın toplantısında kuş gribi vakası ile ilgili bilgi verdi. Ergün, kuş gribinin tavuklarda ve diğer kanatlı hayvanlarda görülen viral bir hastalık olup yüksek düzeyde tavuk ölümleri ve yumurta verimi düşüklüğüne sebebiyet veren önemli bir hastalık olduğunu aktardı. 

“Tavuklarda sıklıkla görülen 5HN1 virüsü insan gribinin virüsü ile temas ettiğinde virüs hızla değişikliğe uğrayarak insanda ölümlere sebebiyet verebilmektedir.” diyen Oda Başkanı Ergül, , “İlimizde kuş gribi patlak verdi yaklaşık 2 milyon civarında kanatlının ve ürünlerinin itlaf edilmesi riski olması, konunun hassas olması ve halkımızın bu konu hakkında bilgilendirilmesini Kayseri Veteriner Hekimleri Odası Başkanı olarak kendime bir borç biliyorum. Konunun önemine binayen gerekli tedbirlerin alınmasını sayın yetkililerden talep ediyorum. Çünkü tavuk çiftliklerinin olduğu bölgede karantina uygulanmalı ve takibi yapılmalı. Gerekirse 2 milyon tavuk itlaf edilmesi, alınacak önlemler sonucunda belki buna da gerek kalmayacağını biliyoruz.” diye konuştu. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şu şekilde:
"Türkiye genelinde Mayıs ayından itibaren görülmeye başlayan Kuş Gribinin ilimizdeki durumunu görmek için hastalığın ilk çıktığı tarihten buyana il müdürlüğümüz tarafından yoğun şekilde tarama ve numule alımı yapılmış. Bu süre içerisinde alınan 180 numunede hastalığa rastlanmamıştır.

İlimiz Kocasinan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne 03.06.2015 tarihinde yapılan bir ihbar neticesinde, ihbar yapılan kümeste bulunan tavuklardan 5 tanesi kuş gribi şuphesi ile numune olarak alınmış, kalan tavuklarda şüpheli olmaları sebebiyle itlaf edilmiştir. Yapılan muayeneler neticesinde gönderilen numunelerde kuş gribi virüsüne rastlandığı teyit edilen kümeste herhangi bir kanatlı hayvan kalmamıştır.

Tavuk kalmayan bu kümes ve bölgedeki diğer kümeslerde her türlü temizlik ve dezenfeksiyon çalışmaları tamamlanmış, kordon ve karantina tedbirleri alınmıştır. Kümes etrafındaki 3 kilometrelik alanda koruma bölgesi, 7 kilometrelik alanda gözetim bölgesi oluşturulmuştur. Şu anda hiçbir kümeste klinik olarak hastalık belirtisi ve anormal hayvan ölümleri görülmemiştir. Ankara Etlik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden gelen uzmanlarla birlikte il müdürlüğümüz teknik elemanlarınca svap numunesi alınmaya başlanmıştır. Alınan bu numunelerin labaratuvar muayeneleri neticesinde başka kümeslerde hastalık tespit edilmesi halinde hastalıklı kümeslerin olduğu bölgelerde itlaf çalışmalarına başlanacaktır. Şu an itibariyle ilimizde klinik olarak kuş gribi hastalığı belirtileri gösteren herhangi bir kanatlı hayvan bulunmamaktadır. Konunun önemi dolayısıyla illerdeki bütün çalışmalar tek elden Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yönetilmektedir.

Halk sağlığı ve üretici menfaatleri doğrultusunda çalışmalar yapılmakta olup tüm kurum ve kuruluşların süreç içerisinde sağ duyulu davranışlar sergilemesi büyük önem arzetmektedir. Ayrıca halkımızın paniğe kapılmasını gerektirecek bir durum yoktur. Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüz olarak gerekli tüm tedbirler alınmış ve alınmaya devam edecektir."

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.