banner461
banner195

Koza Altın'a Şok Durdurma Kararı

İşadamı Akın İpek'e ait Koza Altın'ın Çukuralan işletmesindeki faaliyetleri "çevre izni veya çevre izin ve lisans belgesi" bulunmaması gerekçesiyle durduruldu. Hatırlanacağı üzere Nevşehir Kalaba sınırı içinde de altın madeni bulunmuş Koza Altın şirketi tarafından çalışmalar yürütülüyordu...

Koza Altın'a Şok Durdurma Kararı
31 Aralık 2013 Salı 15:21

banner143
banner134
Akın İpek'e ait Koza Altın'ın Çukuralan işletmesindeki faaliyetleri "çevre izni veya çevre izin ve lisans belgesi" bulunmaması gerekçesiyle durduruldu.
Koza Altın'dan Kamuoyunu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada şirketin sahip olduğu 5 altın madeninden biri olan Çukuralan işletmesindeki faaliyetler İzmir İl Özel İdaresi'nce "Çevre İzni veya Çevre İzin ve Lisans Belgesi" bulunmaması gerekçesiyle durdurulduğu belirtildi.
Koza Altın'dan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
"Şirketimizin Çukuralan işletmesindeki faaliyetler İzmir İl Özel İdaresi'nce "Çevre İzni veya Çevre İzin ve Lisans Belgesi" bulunmaması gerekçesiyle durdurulmuştur. İdareden alınan yazıda da belirtildiği üzere  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü'nün 20.02.2013 tarih ve 2896 sayılı ve 20.02.2014 tarihine kadar geçerli olan geçici faaliyet belgesi mevcuttur. Çevre izin ve lisans belgesiyle ilgili olarak istenen tüm gerekli belge ve bilgiler zamanında ilgili kurumlara iletilmiştir. Kamu tarafından Şirketimizden istenen ve zamanında tarafımızdan verilmeyen hiç bir eksik belge ve döküman bulunmamaktadır.
"Bununla birlikte faaliyetlerimize dayanak olan 11.03.2011 tarihli Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu belgesi yürürlükte olup, hiçbir bir sorun bulunmamaktadır.
"Buna rağmen durdurma işlemi yapılmıştır.
"Şirketimizin yüzde yüz yerli sermayeli tek Türk altın şirketi olduğunu, en çok vergi veren üçüncü özel sanayi kuruluşu olduğunu, her tür yasal mevzuata hassasiyetle uyduğunu ifade etmiştik. Bilindiği üzere işletmelerimiz Avrupa Birliği madenciler birliği tarafından dünya madenciliğine örnek olarak gösterilmektedir
"Bugüne kadar şirketimiz tarafından yasal mevzuatın tüm gerekleri zamanında hassasiyetle yerine getirilmiş, yasalardan kaynaklanan haklarımız dışında hiç bir imtiyaz talebimiz de olmamıştır. "
"İkibin kişiden fazla personelin görev yaptığı ve halka açık olan bir şirket olarak bu işlem nedeniyle tüm yasal yollara başvurulacaktır."

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Bayram Ulkat - 4 yıl önce
gülen cemaatine mensup olduğuna göre yapılanı yadırgamamak lazım. öküz öldü ortaklık bitti.
Avatar
İYİ UYKULAR! - 4 yıl önce
ak partinin büyük başarisi parti olarak bu kincilikle ülkemize, milletimize çok faydali olursunuz! uyu türk milleti rahat uyu.
Avatar
MUSTAFA ERDEM - 4 yıl önce
sayin fib haber yöneticisi bilindği gibi koza altin kalaba sinirlari içerisinde tesis kurmuştur ve deneme üretimleri yapildi şu anda bizim burda ne kadar bir tehlikenin içinde olduğumuzu biliyormusunuz benim hemen koza altin tesislerinin sinirinda gida tesisimvar ve bu firma bizleri burda hiçe sayarak bildiğini yapiyor hep dedikleri kelime siyanür zararsiz kimyasal madde diyorlar ama sadece bu firmanin görevlileri diyor bir çok yere baş vurdum devletin birimindeki müdürler siyanürün çok tehlikeli bir kimyasal madde olduğunu söylüyorlar bunu söyleyen birimler halk sağlik müdürlüğü tarim il müdürlükleri vs.benim burdaki üretimime müşterilrimden tepkiler başladi ama hala burdaki arkadaşlar idda ediorlar sikinti yok veya olmayacak diye bir gun gelinde burdaki tesiside gündeme taşiyalim