banner461
banner195

Kozaklı da Milyonluk Tesisler Arasında Seracılık Yapılıyor

Yeryüzüne artı 96 derecede şifalı sıcak su olarak çıkan Nevşehir'in Kozaklı ilçesinde, örtü altı sebzeciliği olarak da isimlendirilen seracılık için 15 bin dönümlük arazisinin tahsis edildi.

Kozaklı da Milyonluk Tesisler Arasında Seracılık Yapılıyor
21 Mart 2015 Cumartesi 17:00

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Yeryüzüne artı 96 derecede şifalı sıcak su olarak çıkan Kozaklı ilçesinde, örtü altı sebzeciliği olarak da isimlendirilen seracılık için 15 bin dönümlük arazisinin tahsis edildi.

Türkiye'nin önemli termal sağlık merkezlerinden biri olarak da değerlendirilen Nevşehir'in Kozaklı ilçesinde son yıllarda seracılık alanında etkin adımların atıldığı gözleniyor.

Seracılığın, bölgenin ekonomik gelişmişliğine önemli katkılar sağlayacağını kaydeden Yetkililer "Seracılıkta, Kozaklı Belediyesi tarafından imar planında örtü altı sebzeciliği olarak da isimlendirilen seracılık yapımına uygun olarak 10 bin dönümlük arazi belirlendi. Buna, hazineye ait 2 bin dönümlük arazinin de eklenmesi ile Kozaklı ilçesindeki sera alan miktarı 12 bin dönümlük düzeye ulaşacak" diyor.

Kozaklı ilçesindeki ekonomik hareketliliğin verimli hale getirilmesinde önemli potansiyel bir güç olan seracılıkla bundan sonraki süreçte önemli bazı yatırımların gerçekleştirilebileceği vurgulanıyor.

Kozaklı ilçesinde halen yaklaşık 15 bin metrekarelik alanda seracılık yapılıyor. Sera alanlarında Avakadrodan domates'e,havuçtan salatalığa kadar bir çok sebze ve meyve yetiştirilerek, Kozaklı ilçesi başta olmak üzere yakın il ve ilçe pazarlarında tüketicilere ulaştırılıyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Calıslı - 3 yıl önce
kozaklıya gıden su calıs kasabası arazılerınden gecıyor.gelmıs gecmıs beledıye baskanları pasıf ve cahıl oldugu ıcın suya dokunmuyorlar.su ankı baskan ıse dünyadan bır haber.elbet bır baskan gelır calısın kaderi o su ıle degısır.
Avatar
Kozaklının sesi - 3 yıl önce
bi domates var biz niye görmüyoz avakadro yu yalan habaer