banner461
banner195

Kozaklı FTR Hastanesine 2.Robot Alındı

Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinede Pediatrik Kullanımlı, Yeni Robotik Yürütme Cihazı Alındı

Kozaklı FTR Hastanesine 2.Robot Alındı
16 Temmuz 2015 Perşembe 20:02

banner143
banner134

 Nevşehir KHB - Nevşehir İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinde hizmet vermekte olan bir adet yetişkin robotik yürüme cihazı bulunmaktaydı. Ancak hastaneye talebin çok fazla olması ve çocuk hastaların da hastanede tedavi görme talepleri üzerine Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin talebi ve girişimleri ile Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hastanesinde kullanılmak üzere ikinci robotik yürüme cihazını gönderdi

Robogait ile Felçli Çocuk Hastalarına Yeniden Yürüme Umudu DoğduGenel Sekreter Uzm. Dr. Muhammet Çömçe konu hakkında şu bilgileri verdi “Yeni alınan robotik yürüme cihazının diğerinden ayıran en önemli özelliği hem Pediatrik hem de yetişkinler için kullanılabilir olması, bu cihazın gelmesi ile Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinin Çocuk Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon yönünde ilk merhalesi atılmış oldu.

Yürüme yeteneğinin felç, omurilik ya da beyin hasarı, nörolojik veya ortopedik durumun bir sonucu olarak kaybı durumunda, kişiye yeniden yürüme yeteneğinin kazandırılması amaçlayan yerli teknoloji bu robot ile omurilikte sinir zedelenmesi olan hastalarda bu bağlantının başka sinir yolları ile tekrar bulunması ve yürümenin tekrar öğretilmesi amaçlanıyor.

Ayrıca tek bir tane fizyoterapistin cihazın başında operatör olarak bulunması yeterlidir Hasta tekerlekli sandalye ile cihazın içerisine almıyor ve ayağa kaldırılıyor. Bacaklarına 4 tane motor bağlanıyor. Bu terapide omurilikte sinir zedelenmesi olan hastalarda bu bağlantının başka sinir yolları ile tekrar bulunması ve yürümenin öğretilmesi amaçlanıyor.

Hasta oyun oynayarak yürüyor

Hastanın karşısında bir ekran var. Bu ekranda bir avatar var ve hasta ile koordineli bir şekilde yürüyor. Motivasyonu artırmak için oyun da oynatılıyor bir yandan, örneğin hasta para topluyor. Görsel ve işitsel motivasyonun hastanın rehabilite edilmesinde önemli faydasının oynadığını gördük." dedi.

Nevsehir KHB Basin ve İletişim Birimi – Ahmet AK,


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.