banner461
banner195

Kozaklı Termal Sudan Elektrik Üretilecek

Türkiye'de İlk Olarak Nevşehir'in Kozaklı ilçesinde Termal Sudan Elektrik Üretilecek

Kozaklı Termal Sudan Elektrik Üretilecek
16 Eylül 2015 Çarşamba 17:31

banner143
banner134
 Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde termal sudan elektrik üretme çalışmaları başladı. İlçede halihazırda işyerleri, turistik tesisler ve konutlar sıcak su ile ısıtılıyor. 

Kozaklı Belediye Başkanı Celalettin Güven, termal sudan elektrik üretimi ile ilgili olarak TÜBİTAK ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden uzmanların ilçelerinde inceleme yaptıklarını, elde ettikleri bilgileri değerlendirdikten sonra bir yol haritası çizeceklerini söyledi. 
Nevşehir İl Özel İdaresi ve Kozaklı Belediyesi’nin birlikte yürüteceği projenin Türkiye’de ilk kez uygulanacağını belirten Güven, bunun için olumsuz herhangi bir olay yaşanmaması noktasında özellikle TÜBİTAK yetkililerinin çok titiz davrandıklarını söyledi. TÜBİTAK ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden uzmanların konuyla ilgili daha önce çalışma yapan Avrupa’daki kurumlarla da görüşeceklerini kaydeden Güven, sonrasında bir karara varıp kendilerine sunum yapacaklarını anlattı. 

Projenin ilk belirlemelere göre en asgari 2 milyon dolar civarında bir bütçe gerektirdiğini ifade eden Güven, entegre tesisler devreye alındıkça bu miktarın da artacağını söyledi. 
Sıcak sudan elektrik üretme projesinin uzun bir süreç gerektirdiğine dikkat çeken Güven şöyle konuştu: “TÜBİTAK ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden uzmanlar elde ettikleri doneleri netleştirdiklerinde bize gelerek sunum yapacaklar. Nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini anlatacaklar. Ona göre de işe başlamaya çalışacağız. TKDK’dan da yetkililer geldi. Maddi anlamda destek verecekler. Türkiye’de ilk olacak bir proje olduğu için yoğun bir ilgi ve çalışma dönemi var. Güneş ve rüzgardan sonra sıcak su enerjisinden de yararlanıp elektrik üretirsek, Kozaklı daha da gözde bir yer olacak. Zaten ilçemizde bulunan işyerleri, turistik tesisler ve konutları sıcak su ile ısıtıyoruz. Sıcak sudan elektrikte üretirsek ilçemiz daha da gözde bir yer haline gelecek. Nevşehir İl Özel İdaresi ve Kozaklı Belediyesi’nin birlikte yürüteceği çalışmalara TKDK’dan maddi destek almayı planlıyoruz. İl Özel İdaresi’de katkı yapacak ama asıl TKDK’dan destek alacağız.”

Mevcut kuyular üzerinde bir ay kadar önce ölçüm yaptırdıklarını kaydeden Güven, “400 litre/saniye su olduğu tespit edildi. Bunun üstünde olduğunu düşünüyoruz. Çünkü henüz ölçüm yapmadığımız yerler de var. Bu 400 litre/saniyelik su da TÜBİTAK uzmanlarının ifadesine göre en az 2 megabaytlık elektrik, 10 bine yakın konutun ısıtılması ile termal tesislerde de 15- 20 bin yatak kapasitesine yetecek bir seviyedir.” dedi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.