banner461
banner195

Kuraklık Kapıda

Türkiye'nin en önemli Patates üretim merkezilerinden Nevşehir ve önemli hububat üretim merkezlerinden Konya'da, sonbahar ve kış aylarında beklenen yağışın gelmemesi nedeniyle kuraklık endişesi yaşanıyor.

Kuraklık Kapıda
25 Şubat 2014 Salı 17:12

banner143
banner134

 Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) verilerine göre Türkiye'de 2013 Ekim, Kasım, Aralık aylarındaki dönemde yağış ortalaması 159,1 milimetre oldu. Bu rakam, bir önceki yıla göre ekim, kasım ve aralık aylarında ülke genelinde yağışların, yüzde 41,2 oranında azaldığını gösteriyor. Bu azalış İç Anadolu Bölgesi'nde ise yüzde 49.4 ile en yüksek oranda gerçekleşti. Konya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Faruk Çöklü, yaptığı açıklamada, tarım arazilerinin yoğun olduğu bölgelerde yeterli yağışın düşmediğini, bu sebeple buğday ve arpadaki çimlenmenin geciktiğini, bazı bölgelerde de tohumların çürümeye başladığını söyledi.
Beklenen yağışların olmamasının rekolteye olumsuz yansıyacağını belirten Çöklü, kış aylarının kurak geçmesine bağlı olarak arazide tehlike çanları çaldığını, bunun da ekonomisi tarıma bağlı olan Türkiye'deki çiftçiler için büyük tehdit oluşturduğu ifade etti.
Yağış eksikliği ve kar yağışı olmamasının, bitkilerin gelişimlerinde geri kalmasına neden olduğunu anlatan Çöklü, "Bazı bölgelerde eksi 20'lere varan don olaylarının fazla yaşanması yeni filizlenen bitkilerin üşümesine sebep olurken, aşırı donların birçok mahsulün ise çimlenmediği, büyümeyi durdurduğu için tohumların çürümesine engel olduğu görüldü. Yeni yeni çimlenen tohumlar için şu günlerde gelecek yağış, zayıf çıkışlara yeniden hayat verecek. Nisan ve mayıs aylarında yağacak yağmur, çiftçilere umut verecek gibi gözüküyor" diye konuştu.
- "Endişeye gerek yok"
Çöklü, mart ayının yağışlı geçmesini beklediklerini ifade etti. "Endişeye gerek yok" diyen Çöklü, şunları kaydetti:
"Sonbahar ve kış aylarına baktığımızda yağışlarımız geçen yıla oranla daha az geçti. Geçen ayın son günlerinde etkili olan yağış bir nebze de olsa çiftçiyi sevindirdi. Ancak düşen yağmur miktarı geçen seneye oranla düşük. Ümit ediyoruz ki bu ayın sonuna doğru veya mart ayında iyi bir yağış alınırsa toprakta hububatın gelişimi kendisini gösterecektir. Çukurova ve güneydeki illerde sıcaklık ve kuraklık artışı devam ediyor. İç Anadolu Bölgesi için şu an böyle bir tehlike bulunmuyor. Umutluyuz. Süreç içinde beklenen yağışların düşmesi durumunda, toprağın yeterli nem ve ısınmayla birlikte topraktaki mevcut tohumlar hızlı şekilde kardeşleme yaparak büyür. Bu da zararı en aza indirir. Şu an bölgemizde meteorolojik kuraklık var, tarımsal kuraklık olduğunu söylemek için erken.”
Konya Ovası'nın en verimli arazilerinin yoğunlaştığı, hububat üretilen büyük tarlaların yer aldığı Sarayönü ilçesinde de meteorolojik kuraklık etkisini hissettiriyor. Sarayönü Ziraat Odası Başkanı Ömer Fatih Karça, "Kış döneminde yeterli yağış düşmediği için bölgemizde de çimlenme gerçekleşmedi. Çiftçiler umutlarını, cemrelerle düşecek bereketli yağışlara bağlamış durumda" dedi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.