banner461
banner195

Kur’an-ı Kerim Meali Bilgi Yarışması’na Nevşehir'den yoğun ilgi!

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ile Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak Platformu'nun Türkiye genelinde birlikte düzenlediği ve 174 bin 399 kişinin başvurduğu Kur’an-ı Kerim Meali Bilgi Yarışması hafta sonu düzenlenen sınavla tüm Türkiye’de aynı anda gerçekleştirildi.

Kur’an-ı Kerim Meali Bilgi Yarışması’na Nevşehir'den yoğun ilgi!
11 Mart 2014 Salı 10:49

banner143
Kur’an-ı Kerim Meali Bilgi Yarışması’na Nevşehir'den yoğun ilgi!
İlgili Galeriye Git
banner134

 61 Ülkeden Kur’an-ı Kerim Meali Bilgi Yarışması’na yoğun ilgi!

Kimi okulda yarıştı, kimi evinde, kimi de cezaevinde…

 

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ile Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak Platformu'nun Türkiye genelinde birlikte düzenlediği ve 174 bin 399 kişinin başvurduğu Kur’an-ı Kerim Meali Bilgi Yarışması bugün düzenlenen sınavla tüm Türkiye’de aynı anda gerçekleştirildi. 

 

Nevşehir’de, Hasan Emmi Çevre ve Kültür Derneği tarafından tertip edilen yarışmada; 724 yarışmacı kayıt yaptırmış olup, sınav 2 okul ve 30 gönüllü gözetmen nezaretinde başarıyla gerçekleştirilmiştir. Sınav çıkışında yarışmacılara çeşitli kitaplar hediye edildi.

 

Ufka Yolculuk kültür yarışmaları kapsamında geçen yıl İlmihal Yarışması ile ilki düzenlenen ve 87 bin kişinin kaydolduğu yarışmaya, bu yıl ilk defa online olarak yurtdışından ve yurtiçinden katılım da gerçekleşti. Ayrıca Adalet Bakanlığı’ndan alınan izinle ilk kez, 126 ayrı cezaevinden 2 bin 484 kayıt alındı. Cezaevlerindeki mahkûmların yarışmaya ilgisi yoğun oldu.

 

61 ülkeden katılım gerçekleşti

Zinde Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü yöneticileri, Kur'an-ı Kerim'in hayatımızın her anında bize en önemli rehber olduğunu göstermek ve Kur’an’ı Kerim'i anlayarak okuma konusunda farkındalık oluşturmak için böyle bir yarışmayı düzenlediklerini bildirdi.

81 il 920 ilçeden kayıtların yapıldığı yarışma, Türkiye genelindeki 843 okulun 7 bin 891 sınıfında 10 bin 737 gözetmen eşliğinde gerçekleştirildi. Ayrıca 61 ülkeden 4 bin 95 kayıtlı yarışmacıya online sınav yapıldı.

 

En büyük sivil yarışma organizasyonu

Kur’an’ı Kerim Meali Bilgi Yarışması, Türkiye genelinde yapılan resmi sınavlar haricinde, en fazla katılımın gerçekleştiği yarışma özelliği taşıyor. Katılımcı sayısının yoğun olması organizasyonu tertip eden heyeti sevindirdi. Yarışmayı ülke çapında 85 proje ortağı kulüp ve yaklaşık 500 kişilik gönüllü organize ekibi gerçekleştirdi. Yarışmacıların %60’ı bayan, %40’ı ise erkek katılımcılardan oluştu.

 

Türkiye geneli ödül töreni 13 Nisanda

Yarışmada dereceye girenlere, Türkiye geneli ve il ödülleri olmak üzere binlerce ödül verilecek. Yarışma, ortaokul, lise, yetişkinler, din görevlileri ve online olmak üzere 5 ana kategoride yapıldı. Sınav sonuçları 24 Mart 2014 Pazartesi günü www.ufkayolculuk.com adresinde açıklanacak. Sonuçların açıklanması ve ödül takdimi, Nevşehir il ödülleri 4 Nisan Cuma günü, merkezi ödüller ise 13 Nisan Pazar günü İstanbul'da yapılacak büyük bir organizasyonla açıklanıp sahiplerine takdim edilecek.

 

Toplumun yüzde 5’i Kur’an-ın anlamıyla buluşuyor

Yarışma öncesi yapılan bir çalışma ile toplumun yüzde 94'ünün evinde Kur'an’ı Kerim bulunmasına ve yüzde 78'inin Arapça olarak okunmasına rağmen, baştan sona Kur’an-ı Türkçe anlamını okuyan kişilerin yüzde 5'i geçmediği ortaya çıktı. Namaz kılanların Fatiha'yı okuduğu ancak anlamını bilenlerin de 100 kişiden 5 kişi olduğu saptandı. Yarışma ile Allah'ın kutsal mektubu olan Kur'an’ı Kerim'i okumak, anlamak ve yaşamak gerektiği, ayrıca her yaştan insanın rahatlıkla okuyup anlayacağı ve mesajlarının gayet açık olduğu göstermek isteniyor.

 

 

                                                                                                                    Zafer BAKUM

                                                                                                               Nevşehir Hasan Emmi

                                                                                                                Çevre ve Kültür Derneği

                                                                                                                Yarışma Sorumlusu


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Okuduk ve yarıştık!!! - 4 yıl önce
yüce kitabımız kur'anla buluşmamıza vesile olan ve yarışmayı düzenleyenlere teşekkür eder çalışmalarının devamını dilerim.