banner461
banner195

Laboratuar 2014’ta Açılacak

Türkiye’nin en önemli Pomza ve Bims yatağı Nevşehir’de her iki ürünün ekonomiye daha etkin bir katkı sağlaması için girişimler yapılıyor. Girişimlere Sanayi ve Ticaret Bakanlığı da önemli bir destek sağlayacak.

Laboratuar 2014’ta Açılacak
28 Aralık 2013 Cumartesi 11:34

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Türkiye’nin en önemli Pomza ve Bims yatağı Nevşehir’de her iki ürünün ekonomiye daha etkin bir katkı sağlaması için girişimler yapılıyor. Girişimlere Sanayi ve Ticaret Bakanlığı da önemli bir destek sağlayacak.

Ak Parti Nevşehir Milletvekilleri, Nevşehir Üniversitesi ve BİMS firmalarının işbirliğiyle

ortak laboratuar kurma çalışmaları sürüyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığından destek talebinde bulunan Pomza ve Bims sektöründe faaliyet gösteren firmalara, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün destek olacakları sözünü verdi. Bakan Ergün, Yapılacak laboratuar için hibe ile destekleme sözü verdi.  

Pomza-Bims Türkiye genelinde, Orta ve Doğu Anadolu Bölgelerinde toplam 9 milyar metre küp civarında rezerv mevcut. Nevşehir ve yöresinde Pomza-Bims yatakları, kalite açısından dünya standartları üzerinde.

Laboratuar, teçhizat ve donanımı itibariyle Türkiye’de tek olup bütün ülkenin kullanımına açık olacak. Bu laboratuarda sadece mevcut Pomza –Bims’in analizi yapılmayacak aynı zamanda Pomza-Bims sektörünün gelişmesi için AR-GE faaliyeti de yürütülecek.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.