banner461
banner195

Lara Kolejinde 18 Mart Çanakkale Menüsü

Lara Koleji, Çanakkale Zaferi'nin 99'uncu yıldönümünde öğrencilere büyük zaferin yaşandığı gün askerin yediği öğle yemeği menüsü olan un çorbası ve hoşaf dağıttı.

Lara Kolejinde 18 Mart Çanakkale Menüsü
19 Mart 2014 Çarşamba 14:37

banner143
banner134

     Sabah yapılan törende öğrencilere Çanakkale Savaşları ilgili yazılmış şiir ve şarkılar okundu. Okulun Sosyal Bilgiler Öğretmeni Yunus Emre Koçak yaptığı konuşmada "Eğer Çanakkale'deki zaferler kazanılmasaydı, Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul Birinci Dünya Savaşı'nın hemen birinci yılı sonunda İtilaf devletlerince işgal edilmiş, böylece Rus Çarlığı, müttefiklerinin yardımlarına en kısa yoldan kavuşmuş olacaktı. Almanya'nın yenilgisi daha da çabuklaşarak Rusya'da 1917 Bolşevik İhtilali muhtemelen gerçekleşmeyecekti. 18 Mart'ın ve onu izleyen Çanakkale kara savaşlarının zaferleri, ulusal tarihimizi ve dünya tarihini etkileyen önemi ve rolü bu noktalarda toplanmaktadır" dedi.

 

    Lara Koleji 8. Sınıf öğrencileri de şunları söyledi: "Derslerde Çanakkale Savaşı'nı öğretmenlerimiz anlatıyor. Ancak bunlar hep teorikte kalıyor. Bugün en azından 18 Mart Çanakkale’de ecdadımızın imkânsızlıklar içinde kazandıkları savaşta yedikleri menünün aynısını yedik ve onların içinde bulundukları durumu yaşama imkânımız oldu. Ecdadımız o imkânlarla tarih yazabildiler ise, bizler bugün elimizdeki fırsatları iyi değerlendirip ülkemizi daha iyi yerlere taşımamız gerekiyor" diye konuştu.

    Okul Müdürü Ulaş İnönü de, "Bugün Çanakkale Şehitliği'nde yatan şehitlerimizin memleketlerine baktığımızda aslında çok şey anlıyoruz. Türkiye'nin dört bir yanından, Yemen'den, Halep'ten, Bağdat'tan gelip düşmana karşı savaşanlar, o gün orada tek yürekti, tek vücuttu, inançları birdi, davaları birdi. Bizlerin bugün o Şehitlik Anıtından çıkartacağımız çok ders olduğuna inanıyorum" dedi. –Nevşehir-


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
dr.wolf - 4 yıl önce
can kurban böyle paralel yapıya.