banner461
banner195

Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun

Dinimizde önemli gün ve gecelerden birini daha idrak ediyoruz. Miraç kandili tüm İslam ülkelerinde olduğu gibi Ülkemizde ve ilimizde idrak ediliyor.

 Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun
23 Mayıs 2014 Cuma 17:38

banner143
banner134

 Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun

NEVŞEHİR(MHA) Dinimizde önemli gün ve gecelerden birini daha idrak ediyoruz. Miraç kandili tüm İslam ülkelerinde olduğu gibi Ülkemizde ve ilimizde idrak ediliyor.

Her peygamber, Yüce Rabbinin davetini insanlara tebliğ ederken pek çok sıkıntılar çekmişlerdir. Her türlü hakarete maruz kalmışlar, mecnun ve sihirbaz iftiralarına, taşlanmaya hatta vatanını terk etmeye mecbur bırakılmışlardır. Son peygamber olan bizim peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’de diğer peygamberler gibi pek çok sıkıntılara duçar olmuştur. Sevgili peygamberimiz, peygamberliğinin 10.yılında en büyük destekçilerinden olan ilk eşi Hz. Hatice ile amcası Ebu Talib’i kaybetmiş ve İslam’ı tebliğ için gittiği Taif’ten aradığı desteği bulamamıştı. Oradan da taşlanarak geri Mekke’ye dönüşü onu büyük bir üzüntüye boğmuştur. Bu sebepten bu seneye Senetül Hüzn denir. Her şeyi bilen Allah (c.c.) sevgili peygamberini teselli etmek, bu yüce davetin ardında duran büyük kudretini göstermek ve kafirler istemese de dininin kemale ereceğini müjdelemek üzere O’nu önce Mescidi Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan da meleklerin dahi erişemeyeceği üstün mertebeye, en yüce kat olan Sidretül Münteha’ya çıkarmıştır. Bu mucizevi buluşmada Yüce Rabbimizden Peygamberimize, ümmeti için üç hediye verilmiştir. Bunlar hediyeler ise insanı cehenneme sürükleyen şirk günahı hariç diğer büyük günahları işleyenlerin bağışlanacağı, müminin miracı olan günde 5 vakit namazı, her yatsı namazından sonra okuduğumuz Bakara suresinin 285 ve 286. ayetleridir. Peygamber efendimizin Miraç’tan getirmiş olduğu hediyelere baktığımızda; başta beş vakit namazı görüyoruz. “Müminin Miracı Namazdır” denilirken, müminlerin Allah’a yakın olması ve O’nun katına yükselişinin ancak namazla mümkün olacağı ifade edilmiştir. O namaz ki, insanları kötülüklerden, çirkin işlerden uzak tutan ve imanla küfür arasında bir perde oluşturan çok önemli bir hediyedir. İsra ve Mirac hadisesinin gerçekleşmiş olduğu gece siz değerli Müslümanların gönüllerinde kadir gecesinden sonra en kutsal gece sayılmış ve bu gecenin ibadetle ihyası gelenekselleşmiştir. Bu geceyi, rabbimizin bizlere miraçtan önemli bir hediyesi bilip bizlerin de miracına vesile olacak şekilde değerlendirmek gerekir. Mirac gecesine ait özel bir ibadet şekli olmamakla birlikte, kaza ve nafile namazı kılmak, Kuran okumak, tövbe, istiğfar ve dua etmek, Hz. Peygambere salat-ü selam getirmek sevap kazanmamıza vesile olacaktır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.