banner461
banner195

Miras İntikali Yapılamayan Tarım Arazilerine Tapu Harcı Muafiyeti Getirildi

Ölümlerde miras yoluyla yapılacak devir veya paylaşım işlemleri tapu harçlarından muaf tutuluyor. Muafiyet süresi ise yeniden uzatıldı.

Miras İntikali Yapılamayan Tarım Arazilerine Tapu Harcı Muafiyeti Getirildi
24 Kasım 2015 Salı 16:10

banner143
banner134
15 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren, 6537 sayılı "Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"a eklenen geçici madde ile; 15 Mayıs 2014 tarihinden önce gerçekleşen ölümlerde miras yoluyla yapılacak devir veya paylaşım işlemleri tapu harçlarından muaf tutuluyor. Muafiyet süresi 15 Mayıs 2016 tarihinde sona erecek. 

GAYRİ RESMİ PAYLAŞIMLAR ENGELLENECEK


 Miras yoluyla kalan tarım arazilerinin, tapu harçlarının yüksekliği, varislerin bir araya gelememeleri veya anlaşamamaları gibi nedenlerle,  tapuda intikal ve paylaşımının yapılmadığı eski yöntemlerle gayri resmi paylaşılması sorunlar yaratmaktadır. Bunun sonucunda da varisler resmiyette mülk sahibi olmadığı için tarımsal desteklemelerden ve çeşitli projelerden yararlanamamaktaydı.Tapu harcı muafiyeti bu sorunun çözümüne yönelik olarak geliştirilen bir uygulama olarak büyük kolaylıkllar sunuyor.


 15 MAYIS 2016 SON TARİH


 Miras paylaşımı işlemleri için, varislerin kendileri veya kanuni temsilcilerinin (avukat veya vekalet verilen kişi) vasıtasıyla, kendi aralarında düzenlemiş oldukları Rıza-i Taksim Sözleşmesi, Murise ait Veraset İlamı veya Noterden alınan Mirasçılık Belgesiyle tarım arazilerinin kayıtlı olduğu Tapu Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor. Tapu harcı uygulaması her parsel için, belediyelere beyan edilen gerçek arazi satış değerinin % 4'ü oranında olup 15 Mayıs 2014 tarihinden önce vefat edenlerin miras paylaşımında, harç alınmıyor. 15 Mayıs 2014 tarihinden sonra vefat edenlerin miras paylaşım işlemleri ise 6537 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılırken vatandaşların harç muafiyetinden faydalanmaları için son tarih 15 Mayıs 2016.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.