banner461
banner195

“Muhteşem Yüzyıl”a Muhteşem Yasak Yasası Geliyor”

Kamuoyunda muhteşem bir tepkiye yol açan en son Başbakan Erdoğan tarafından da sert bir dille eleştirilen Muhteşem Yüzyıl dizisine yasak koyan yasa tasarısı hazırlandı.Nevşehir de Vatandaş şimdi öyle bir geçer zaman ki diyerek Muhteşem Yüzyıl ile kafa bulmaya başladı.Bu arada Başbakan Erdoğan'dan ikinci 'Muhteşem Yüzyıl' çıkışı

“Muhteşem Yüzyıl”a Muhteşem Yasak Yasası Geliyor”
06 Aralık 2012 Perşembe 16:24

banner143
banner134

 AK Parti İstanbul Milletvekili Oktay Saral, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın tepki gösterdiği “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin yasaklanması yolunu açacak bir yasa teklifi hazırladı. Saral’ın teklifine göre, tarihi olay ve kişiler küçük düşürülüp aşağılanamayacağı, çarpıtılamayacağı gibi olduğundan farklı da gösterilemeyecek.

 BİZ ATAMIZI BÖYLE TANIMADIK....

Ak Parti İstanbul Milletvekili Oktay Saral da Hürriyet’e, teklifi üzerindeki son çalışmaları yaptıklarını, önümüzdeki günlerde parti yönetimine teslim edeceğini belirterek, “Büyüklerimiz de uygun görürse, belki eklemeler de olabilir, bakarsınız uygun da görmeyebilirler, sonuçta ona göre hareket edeceğiz” dedi.

 

Saral, teklifinin gerekçesini de, “Elbette her toplumun tarihinde menfi de müspet de olaylar vardır, biz herşeyi de kutsayıcı, hepsi doğrudur, mantıklıdır iddiasında değiliz, her toplumda hatalar, yanlışlar da olabilir ama gerçekten tarihi şahsiyetlerimizle ilgili yaşanmamış şeyleri yaşanmış gibi anlatmak da tarihten kopuş gibi bir sonuca yol açabilir, bunun endişesi var bizde, bunlar olmasın istiyoruz, toplumun tüm değerlerini içimizde yaşatmak arzusundayız” diye açıkladı.

 

Saral’ın bu hafta içinde AK Parti Grubu’na teslim edeceği yasa teklifiyle, RTÜK Yasası’nın “yayın hizmeti ilkeleri” başlıklı 8. maddesinin 1. fıkrasının “Suç işlemeyi, suçluyu ve suç örgütlerini övücü, suç tekniklerini öğretici netilikte olamaz” şeklindeki (g) bendine şu eklemenin yapılması öngörülüyor:

 

“Toplumun milli değerleri içinde kabul edilen tarihi olayları ve şahsiyetleri küçük düşüren, aşağılayan, çarpıtan veya olduğundan farklı şekilde gösteren nitelikte olamaz.”

 

AK Parti Grubunun onay vermesi halinde Meclis’e resmen sunulacak teklif yasalaştığında, muhafazakar çevrelerin “tarihi çarpıtıyor” suçlamalarının hedefi olan “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin yasaklanması yolu açılmış olacak.

 

Başbakan'dan ikinci 'Muhteşem Yüzyıl' çıkışı

Başbakan Erdoğan, isim vermeden yine Muhteşem Yüzyıl dizisine sert göndermelerde bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Muhteşem Yüzyıl" konusunda yaptığı açıklamalar sonrası tekrar gündeme gelen tartışmalara isim vermeden değinerek, "Birileri bizim tarihimizin savaştan, kılıçtan, entrikadan, iç çekişmeden, maalesef haremden ibaret olduğunu iddia ediyor. Bizden olmayan birileri son derece kasıtlı şekilde bizim tarihimizi bize böyle anlatmaya çalışsa da biz kendi tarihimizi böyle göremeyiz, görmeyeceğiz" dedi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin düzenlediği "Türkiye İnovasyon Haftası" açılış programında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomiyi büyütecek hazır kaynakları olmadığını bildirdi. Bazı ülkelerin hazır kaynaklar sayesinde ciddi refah seviyelerine ulaştıklarını, buna karşın zengin yer altı ve enerji kaynaklarına sahip bu ülkelerin bir de dezavantajı olduğunu söyledi. Bu ülkelerde sanayinin ve yatırımların gelişmediğini ifade eden Erdoğan, "Bu ülkeler kaynakları tükendiğinde içinde bulunduğumuz 21. yüzyıl ve sonrasını çok geriden yaşamak zorunda kalacaklardır" dedi.

 

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin böyle hazır kaynaklara sahip olmamasının da bugün için dezavantaj olarak görülse de "kendi yağında kavrulan" bir ülke olarak büyük potansiyel arz ettiğini anlattı. Türkiye'nin elindeki en önemli kaynağın genç, dinamik, üretken, çalışkan ve zeki insan gücü olduğunu ifade eden Erdoğan, bu kaynağın ancak kalifiye hale gelmesiyle anlamlı olduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Genç nüfusa sahip olmak yetmiyor. Biz 10 yıllar boyunca bunun acısını derinden hissettik. Genç ve dinamik bir nüfusumuz olmasına rağmen 10 yıllar boyunca bu büyük potansiyel harekete geçirilmedi. Genç nüfusuz olabilir ama bu genç nüfus deyim yerindeyse, altını çizerek söylüyorum, 'Ne iş olsa yaparım abi' diyorsa, yani kalifiye değilse hiçbir anlam ifade etmez. Nasıl ki petrol, altın, elmas işlenmeden anlam ifade etmiyorsa, aynı şekilde insan da işlenmezse anlam ifade etmiyor."

 

Hükümet olarak genç nüfusu donanımlı hale getirmek için yoğun bir mücadele içinde olduklarını anlatan Erdoğan, bu sürecin zenginleşerek devam ettiğini ve yaptıkları yatırımların meyve vermeye başladığını anlattı.

 

"AZ GELİŞMİŞLİĞ KABUL ETTİRMEK İSTEDİLER"

Erdoğan, konuşmasında son birkaç yüzyıldır Batı medeniyetini ileri geçmesiyle Türkiye'nin kendine güvenin de gerilediğini kaydederek, medeniyetlerin doğup, büyüyüp geliştiğini ama ölmediğini belirtti. Medeniyetlerin ölmesinin ancak o medeniyetin mensuplarının yok olması ya da o medeniyet mensuplarının kendi medeniyetlerini kendi elleriyle yok etmesiyle mümkün olduğunu ifade etti. Erdoğan, "Bizim ülkemizde bu topraklarda bunu denediler. Önce bu medeniyetin mensuplarını yok etmek istediler. İstiklal Savaşını yaptık, varlık mücadelesi verdik ve tarih sahnesinde güçlü şekilde yerimizi aldık. Ancak milletimizi, medeniyetimizi yok etmek konusunda başarı sağlayamayanlar bizim elimizle medeniyetimi yok etme çabasına girdiler. Bunu açıkça konuşmak zorundayız. Yıllarca millet olarak bize kompleks aşılamak istediler. Bunu bu millete kendi idarecileri de yaptı. Geri kalmışlığı az gelişmişliği kabullenmemiz için çalıştılar. Bizi belli kalıpların ve sınırların içinde tutmak istediler. Bu millet kabuğunu kırmak ve ufkunun sınırlarını açmak için her hamle yaptığında içeriden dışarıdan bu hamleleri etkisiz hale getirmek için türlü oyunlar oynadılar" diye konuştu.

 

"DAR ELBİSEYİ REDDEDİYORUZ"

Bu toprakların medeniyetinin örnek alınan bir medeniyet olduğunu, buna karşın "başka milletleri taklit eden bir millet" haline getirilmeye çalışıldığını kaydeden Erdoğan, "Biz bu oyunları ve bizimle ilgili tüm planları boşa çıkarıyoruz. Giydirilmek istenen o dar elbiseyi reddediyor, ufkumuzun sınırlarını aşıyoruz. Dünyanın neresine giderseniz gidin 'made in Turkey'i görürsünüz. Bu dünyada artık Türkiye var ve inşallah ebediyen var olacaktır" dedi.

 

İyi şeylerin örnek alınacağını ama asla taklitçi olunmayacağını ifade eden Erdoğan, genç neslin özgüvene sahip olmasını önemi üzerinde durdu.

 

Türkiye'nin geçmişinde önemli bilim adamları ve gönül adamları bulunduğunu anlatan Erdoğan, 2023 yılında Türkiye'nin ilk 10 büyük ekonomi içinde yer alacağını, milletin "başı dik mağrur ve muzaffer bir millet olmak zorunda" olduğunu kaydetti.

 

"TARİHİMİZ HAREMDEN İBARET DEĞİL"

Erdoğan "Muhteşem Yüzyıl" konusunda yaptığı açıklamalar sonrası tekrar gündeme gelen tartışmalara da isim vermeden değinerek şunları belirtti:

 

"Bizim tarihimizde nice büyük âlimler ve gönül insanları var. Birileri bizim tarihimizin savaştan, kılıçtan, entrikadan, iç çekişmeden, maalesef haremden ibaret olduğunu iddia ediyor. Bizden olmayan birileri son derece kasıtlı şekilde bizim tarihimizi bize böyle anlatmaya çalışsa da biz kendi tarihimizi böyle göremeyiz, görmeyeceğiz. Fetih dediğiniz kavram savaşarak, birilerin boynunu kopararak, işgal ederek, sömürmek için yeni topraklar elde etme girişimi değil, tam tersine kapıdan önce kalpleri açma girişimidir. Fetih, sevgi medeniyetini yakın uzak diyarlara taşımaktır. Kılıcın değil kalemin egemenliğine inanmaktır. Onun için İstanbul'un fethinde Bizans'ın hanımları Fatih Sultan Mehmet'i, Akşemseddin'i karşılarken, 'Başımızda kardinal külahı görmektense Osmanlı sarığı görmeyi arzu ederiz' demişlerdir. Çünkü birinde adalet birinde zulüm vardı. Bizim tarihimiz konuşulurken sadece savaşlar gündeme getiriliyor. Sanki tarihimiz savaşlardan, entrikalardan ve haremden ibaretmiş gibi gösteriliyor. Bizim tarihimize yön veren kalemden ve kitaptan kimse bahsetmiyor, bahsetmek istemiyor."

 

"BU ÜLKE KÜLLERİNDEN YENİDEN AYAĞA KALKTI"

Türkiye'nin tarihini doğru anlaması, eziklik ve siniklik içinde olmaması gerektiğini kaydeden Erdoğan, geçmişte en iyisini yapan bu milletin yeniden aynı şeyi yapabileceğini belirtti. Gençlerin böyle bir anlayış ve özgüvenle yetiştirilmesi gerektiğini anlatan Erdoğan, konuşmasında 2008 yılında küresel kriz sırasında yaşan süreçle ilgili şu bilgiyi paylaştı:

 

"2008 yılının sonunda küresel finans krizi ABD'de başladığında hem içeriden hem de dışarıdan bize şunu söylediler: 'IMF'ten borç almalısınız' dediler. Ülkemdeki güvenli kaynaklar da bunu söylediler. 'Yeni bir stand by antlaşması yapmanız gerekir' dediler. 'Yoksa batıyoruz, bittik. IMF ile anlaşmazsanız küresel krizi aşamazsınız' dediler. Biz 'Hayır, bu küresel krizi biz aşarız' dedik. O zamanlar bir ifade kulandım. 'Bu kriz bizi teğet geçecek' dedim. Köşe yazarları aleyhimde yazmaya başladı. Hamdolsun teğet bile geçmedi bu ülke küllerinden yeniden ayağa kalktı."

 

"NİYE HOPLUYORSUNUZ?"

IMF'nin hükümete akıl vererek, "Gelir İdaresi'ni bağımsız kurul yapma" önerisinde bulunduğunu anlatan Erdoğan, kendilerinin kurumsal yapıya müdahaleye izin vermediğini belirtti ve krizin etkisini son derece sınırlı şekilde atlattıklarını anlattı. Türkiye'nin bugün IMF'ye olan borcunun 1 milyar dolar seviyesin altına düştüğünü hatırlatan Erdoğan, konuşmasında milletvekili seçilme yaşının düşürülmesiyle ilgili olarak da şunları belirtti:

 

"Şurada bir iki ay önce seçme ve seçilme yaşının 18 olmasını gündeme getirdim. Birileri hoplamaya başladılar. Ya, niye hopluyorsunuz? Bunu sadece ben istemiyorum, dünyayı inceleyerek bunu söylüyorum. İşte Avrupa Birliği üyesi ülkelerin 12'sinde seçme ve seçilme yaşı 12; 9'unda, 12 seçme 21 seçilme yaşı. Neredeyse tamamının ortalaması bu ya. Niye bundan rahatsız oluyorsunuz? Niye gençliğinize inanmıyorsunuz? Önce gençliğe inanacaksınız onlara ufuk vereceksiniz, önünü görecek ve orada yürüyecek. Dostlar, zor olan seçilmek değil seçmektir. Seçmeye 18'i veriyorsun, seçilmeye 25'i, 30'u. Oldu olacak 60'ı ver ya. Böyle bir anlayış olur mu? İşte bular değişiyor. Bunlar da yerine oturacak, merak etmeyin. Genç nesiller umudunuzu asla yitirmeyeceksiniz. Bu ülkenin kaderinde siz varsınız. Bir gerçeksiniz siz."


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
faik - 5 yıl önce
bu dizilere başbakanımızın gösterdiği tepkiyi destekliyorum osmanlı padişahlarını yanlış lanse ettiğiiçin...sanki padişahlar 24 saat haremden çıkmamışlar gibi..