banner461

Mustafa Kemal’in askeri olmak onurumuzdur

Hacıbektaş’ın Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, Mustafa Kemal’in askeri olmak onurumuzdur konulu bir yazıyı paylaştı.

banner503
Mustafa Kemal’in askeri olmak onurumuzdur
26 Ocak 2018 Cuma 12:05

banner143
banner134
Başkan Selmanpakoğlu yazısında; “Durup dururken 2′nci Cumhuriyetçilerin değirmenine su taşıyacak bir yaklaşımla “Mustafa Kemalin askeri değilim, yoldaşıyım” diyenler yeni bir gündem yarattı. Kimler yoldaşıydı nerede durdular ve yoruldular. Sivas kongresi 4 Eylül 1919 da yapıldı. 3 Eylül gecesi Mustafa Kemal’in yoldaşları Rauf Orbay, İsmail Hakkı Danışman, (paşa) İsmail Hakkı Cebesoy (paşa) Kara Vasıf, Bekir Sami Beyler toplanarak  “yarın Mustafa Kemal kongre başkanı seçilmemeli başkan seçilirse mandayı (Amerikan ya da İngiliz himayesini ) kabul ettirmez” diye karar aldılar. Halide Edip Adıvar gibi mandayı savunan başka yoldaşlarda vardı. Yoldaşlarda vatan severdi kurtuluş savaşında önemli hizmetler verdiler. Ancak dahi değillerdi manda kabul edilseydi parçalanmış Anadolu’nun ortasında küçük bir devlet olacaktık Amerika’nın yada İngiltere’nin yönetiminde sömürgesi olarak kalacaktık, yurdun kurtuluşu mümkün olamayacaktı. Kurtuluştan sonra bu yoldaşların bazıları saltanatın kaldırılmasını, Halifeliğin kaldırılmasını, Cumhuriyet’in kurulmasını da anlamayıp duraksadılar. Yeni yazıya geçişin ise hiç olmayacağını söyleyenler vardı. Türk Dil Kurumu’nun kuruluşunu da hiç anlamadıklarından “Aceminki acme kalır Arabınki araba kalır bize kolsuz bir Buhara gömleği kalır” diyerek ileriyi göremiyorlardı. Bu yoldaşların hiç birinin iyi niyetinden kuşku duymayan Mustafa Kemal duraksamadan Devrimleri gerçekleştirdi çünkü o bir dahi idi. Yoldaşlarını bazılarının Atatürk’e yapılan Suikast ile ilgili oldukları unutulmamalıdır. Çanakkale’de yedi düvelin organizasyonunu yapan İngiltere Başbakanı Lord Curzon yenilgiyi kendi meclisinde “Her yüzyıl bir dahi çıkartır ne yapalım ki bu savaşta Türkler Mustafa Kemal’i karşımıza çıkarttı” demiştir. Mustafa Kemalin askeri olmak onun izinden kanının son damlasına yaşamın son nefesine kadar duraksamadan yılmadan kararlılıkla yola devam etmektir. Mustafa Kemalin askeri olmak onurumuzdur.
Son söz: Mustafa Kemal’in aydınlığı Dünyayı sarar, Darda kalan her ulus Mustafa Kemal’i sorar ve arar, Mustafa Kemal’in askeriyim ben, O nerede ben orada, Canım feda bu ulusa bu yurda” diye konuştu.

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.