banner461
banner195

NEV-KAD Tarafından Düzenlenen "Aile İçi Şiddetin Topluma Zararları Projesi" İlgiyle Karşılandı

Nevşehir’in Gülşehir İlçemizde Şehit Hamide Sibel Çetinkaya Anadolu Lisesinde "Aile İçi Şiddetin Topluma Zararları Projesi" eğitim amaçlı konferans verildi.  

NEV-KAD Tarafından Düzenlenen "Aile İçi Şiddetin Topluma Zararları Projesi" İlgiyle Karşılandı
08 Kasım 2017 Çarşamba 10:44

banner143
banner134
Nevşehir’in Gülşehir İlçemizde Şehit Hamide Sibel Çetinkaya Anadolu Lisesinde "Aile İçi Şiddetin Topluma Zararları Projesi" eğitim amaçlı konferans verildi.
 
Proje Koordinatörü Makbule Atlı Proje çalışmalarını kısaca anlattı:
 
Projemizde Nevşehir İl Merkezi ve İlçelerimizde bulunan okullarımızda üç günlük eğitimimizde, ailenin önemi ve toplumda iletişim konularına önem verdik. On kişilik eğitimci kadromuzla çalıştık. Projemizin tekrar devamını isteyen Merkez ve İlçedeki okul yönetimi ve katılanlar talepte bulundular. Sayın Valimiz başta olmak üzere, Kaymakamlarımız, İl ve İlçe Milli Eğitim  Müdürlerimiz, Eğitimcilerimiz, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Öğrenci Velilerinin destekleriyle verimleri çalışmalarımız oldu.
 
 Maalesef günümüzde, aile içinde yaşanan öfke ve saldırganlık içeren davranışlara çocuklar ya kendileri doğrudan maruz kalmakta ya da aile içinde ortaya çıkan şiddete tanık olmaktadırlar. Aile içi şiddet uygulayanların büyük bölümünün kendisi doğrudan şiddet gören çocuklar arasından değil, ana babaları arasındaki şiddete tanık olanlardan çıktığı yönünde görülmekte, çocuklukta şiddet içeren davranışlara maruz kalan bireylerin yetişkinlikte ciddi davranış bozuklukları gösterdikleri de görülmektedir. Bu bireylerin aynı zamanda kendi çocuklarına daha çok öfke ve saldırganlık içeren davranışlar gösterdikleri de bir gerçektir.
 
Aile içinde şiddete maruz kalan çocukların çoğu büyüdüklerinde şiddet uygulayan eşlere ya da anne babalara dönüşmeseler de, şiddet uygulayan yetişkinlerin büyük bölümünde çocuklukta aile içi şiddete maruz kalma öyküsü saptandığı söylenebilir. Öfke, korku ve çöküntü duyguları kişinin tutum ve davranışlarını yaşam boyu etkileyebilmektedir. Dolayısıyla yetişkinlerin hem kendilerinin hem de çocuklarının olumsuz duygularının ifadesinde arabulucu rolü oynamaları gerekmektedir. Yetişkinlerin olumsuz duygularla hareket etmeleri çocuklarının öz kontrol becerilerini geliştirmelerine engel olmamalıdır ve dolayısıyla "Eğitim Ailede Başlamaktadır." Günümüzde Devletimiz de eğitim konusunda maddi ve manevi olarak destek vermektedir. Ayrıca unutulmamalıdır ki, aile içinde iyi yetiştirilen bir çocuk, vatanı ve milleti içinde iyi yetiştirilen bir birey olacaktır.

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.