banner461
banner195

Nevşehir de 7 İçme Suyu Projesi Sürüyor

İller Bankası 9. Bölge Müdürlüğünün Nevşehir ili genelindeki içme suyu projeleri hızla devam ediyor.

Nevşehir de 7 İçme Suyu Projesi Sürüyor
06 Ağustos 2014 Çarşamba 17:58

banner143
banner134

 7 İçme Suyu Projesi Sürüyor

NEVŞEHİR(MHA) İller Bankası 9. Bölge Müdürlüğünün Nevşehir ili genelindeki içme suyu projeleri hızla devam ediyor.

Edinilen bilgiye göre; İller Bankası 9 Bölge Müdürlüğünün ilimiz genelindeki 7 ayrı içme suyu projesi 2014 Yılı içerisinde hemen hemen tamamlanarak hizmete kazandırılacak. Bu projeler arasında Ürgüp ilçesi içme suyu projesi de büyük önem taşıyor.

Çoğu 2012 Yılında başlatılan içme suyu projeleri arasında Ürgüp İçme Suyu projesinin % 95 seviyelerine ulaştığı belirtildi. Öte yandan Acıgöl ilçesine bağlı Tatlarin Kasabasındaki içme suyu projesi tamamlandı, kabulü gerçekleştirilecek. Avanos ilçesine bağlı Kalaba kasabasındaki içme suyu projesi % 70’ler seviyesinde bulunuyor. Aynı ilçeye bağlı Akarca kasabasındaki içme suyu projesinde % 100 seviyesine ulaşıldığı belirtilirken bu projenin de birkaç içerisinde teslim alınması bekleniyor.

Kozaklı ilçesine bağlı Karasenir beldesinde gerçekleştirilen içme suyu projesi çalışması % 95 seviyelerine ulaşırken, aynı ilçeye bağlı Karahasanlı beldesindeki içme suyu projesi ise % 83 seviyesinde.

İçme suyu projelerinin yanı sıra İller Bankası 9 Bölge Müdürlüğünün ilimiz genelindeki yürüttüğü kanalizasyon çalışmalarından Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa, Ürgüp merkez ve Kozaklı ilçesine bağlı Karahasanlı kasabası kanalizasyon çalışmalarının ihale aşamasında olduğu bildirildi.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
İSABETLİ - 4 yıl önce
Çok yerinde bir çalışma,belediye başksnımızı ve emeği olanları tebrik ederiz,Allah kolaylık versin.
Avatar
Cin Ali - 4 yıl önce
hasan paşa duy duy. millete içirdiğin arsenikli suyun hesabı sorulacak sana. az kaldı şunun şurası 3 yıl içerisinde nevşehirde kanser vakası rekor kıracak. o suyu zorla sana içirmek lazım.
Avatar
Prof. Dr. Nazmi ORUÇ - 4 yıl önce
Bölgede Nevşehir, Ürgüp ve Avanos merkez ve bazı köylerinde arsenik arıtma tesisleri kurulmuştur. Ancak mevcut koşullarda bu arıtmaların denetim durumu bilinmemektedir. Etkin, verimli ve sürdürülebilir bir arıtma için mutlak gerekli olan teknik denetim ekibi Kapadokya İl Özel İdareleri ve Belediyeler Birliği bünyesinde oluşturulmalıdır. Ülkemiz şartlarında; arsenik analizinin gerektirdiği maliyet, hassasiyet ve güvenilirlik, sürdürülebilir arsenik giderimi için gerekli ilk yatırım, işletme-bakım ve amortisman masrafları, teknik alt yapı-eleman eksikliği ve arsenik yoğun atık su veya çamurun bertaraf sorunları birlikte ele alınarak irdelenmeli ve ilk planda arsenikli suların mümkün ise diğer uygun sularla paçal yapılarak 50 μg/L’nin in altına düşürülmesi imkanları da mutlaka değerlendirilmelidir. Bölgede özellikle 100 μg/L’nin üzerinde arsenikli suyun belirlendiği Kozak-Karahasanlı beldesinde sağlık taraması yapılması önerilmiştir.