banner461
banner195

Nevşehir de Av sezonu sona erdi

Nevşehir Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğünün hazırlamış olduğu Av Yasağı Bilgilendirme Notunda av ve yaban hayvanlarını üreme dönemlerinde doğal ortamlarıyla korumak maksadıyla tüm yurtta genel av yasağı başlatıldığını duyurdu.

Nevşehir de Av sezonu sona erdi
24 Mart 2014 Pazartesi 17:17

banner143
banner134

 BİLGİLENDİRME NOTU

Doğada yaşama ve üreme hakkına sahip ekolojik denge unsurları olan canlıların kuluçka ve yavrulama dönemlerinde Avcılık yasak olduğundan köpek gezdirmek hayvanların yuvalarını bozmak yumurtalarını toplamak sürdürülebilir avcılığı baltalamak nesillerinin yok olmasından başka hiçbir işe yaramamaktadır. Bu nedenle belirtilen tarihlerden sonra Avcılık faaliyetlerinin durdurulması büyük önem arz etmektedir.

Av sezonu kapanmasıyla birlikte yaban hayvanlarının üreme mevsiminde rahatsız edilmemeli ve av hayvanlarını korumak için av yasağına uyulmalıdır.

Av sezonunun kapanmasından sonra avlanmak kesinlikle yasaktır ve bu yasağa uymayanlar için yasal işlem yapılacaktır.

Av mevsimi sona erdikten sonra yapılan avcılık, yumurta ve yavru toplamanın av hayvanlarının tükenmesine neden olduğundan bu hayvanların gelecek kuşaklara aktarılması herkesin görevidir. Bu nedenle avlanma sezonu dışında avlanmamasına özen gösterilmelidir.

Yasal avcıların yaban hayatının üreme mevsimini de göz önünde bulundurmalı, doğaya ve yaban hayatına zarar vermemelidirler.

Kurallara uyarak av yapan avcılar hem güvenli hem de başarılı bir av sezonu geçirerek can güvenliğini korumak için ilk adımın tedbir olduğunu unutulmamalıdır.

Tüm avcılarımızın da bunlara özen göstererek gelecek senelerde de avlanmanın mümkün olabilmesi için avlanma yasağına riayet ederek, gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
MAHIR GEZMIS TUZKOYLU - 4 yıl önce
av yasagini gercekten sonuna kadar destekliyorum. ama bu yaban domuzlarini yasak kapsamindan muaf tutulsun bolgeyi talana ceviriyor cifci ve koylu gercekten cok madur durumda domuzlar yuzunden buna yetkililerden cevap bekliyorum