banner461
banner195

Nevşehir'de Bağ Bahçe İşleri Başladı

Havaların ısınması ve Üçüncü 'Cemre'nin toprağa düşmesiyle birlikte, Nevşehir’de bağ bahçe işleri başladı.

Nevşehir'de Bağ Bahçe İşleri Başladı
08 Mart 2016 Salı 11:08

banner143
banner134
NEVŞEHİR/FİB HABER- Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte Nevşehir de bağ-bahçe işleri iyice hız kazandı. Baharın gelmesiyle bağ bahçe işlerine yoğunluk veren vatandaşlar, ağaç budama ve ilaçlamanın yanı sıra yer belleme ve bağ bahçe temizleme işlerine başladı.

Bağ belleme dönemi başladı
Hemşerilerimiz bu güzel havalarıda fırsat bilerek özellikle bağ budama ve bağ görümü işlerine koyuldular. 
 
Baharın gelmesiyle tarla bahçe işine yoğunluk veren Nevşehirli hemşehrilerimiz daha fazla verim elde etmek için bağlarını bellemeye başladı.
 
Nevşehir Nar kasabası eski Belediye Başkanlarından Yusuf Kurugöllü, her yıl baharın gelmesine yakın bu dönemde belleme çalışmalarını yaptıklarını belirterek, bu dönemde yapılan bellemenin verimi artırdığını söyledi.
 
Bağ sahibi Yusuf Kurugöllü, “Kışın geride bıraktığı izleri taşıyarak iyi bir bakıma ihtiyaç duyulan bağ ve bahçelerde belleme dönemi başladı. Gerek havaların ısınmasından, gerekse bitkilerin gelişme dönemine girmesi nedeniyle bahçedeki doğal örtüye en iyi yetişme ortamını sağlamak gerekir. Toprak kış aylarında kar, yoğun yağışlar, aşırı soğuklar nedeniyle sertleşir ve hava alma güdüsünü kaybetmiştir. Bu nedenle öncelikle toprağı yüksek miktarda havalandırmak gerekir bu amaçla belleme yaparak bu çalışma sistemini sürdürüyoruz. Genellikle bu işi bel küreği ile yaparak, toprağı bir kürek derinliği kadar açıyoruz. Ortaya çıkan büyük toprak kütleleri çapa yardımı ile parçalayıp, tırmıkla kaba tesviyesi yapıyoruz. Bu şekilde toprak hem havalandırılıyor, hem de bitki yetişmesine uygun bir zemin oluşturuyoruz.” şeklinde konuştu.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
düzeltme - 4 yıl önce
düzeltme için tşkler fibhaber ajansı.