banner461
banner195

Nevşehir'de Bir Evin Çatısında 'Akbaba' Bulundu

Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı Özkonak kasabasında Akbaba bulundu.

Nevşehir'de Bir Evin Çatısında 'Akbaba' Bulundu
27 Mayıs 2017 Cumartesi 10:20

banner143
banner134
Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı Özkonak kasabasında bir evin çatısı üzerinde bitkin halde kızıl akbaş cinsi akbaba bulundu. 

Edinilen bilgilere göre; Özkonak kasabasinda yaşayan Yaşar Ölmez adlı vatandaş komşusunu ziyarete gittiği sırada komsusunun çatısında Akbaba yakaladı. Akbaba'nın kanadında ve ayağındaki numaralarda dikkat cekiyor. Yakalanan akbabanın kanadında 47 numarası ve ayağındada bir numara bulunuyor.

Kimilerine göre İsrail'in ajanı olabileceği belirtilen Akbabanın İsrail ajanı olabileceği yönünde kendi aralarında espri yapan vatandaşlar, işi daha da ileri götürüp üzerinde kamera aradı. Kendi aralarında, "Bu akbaba kesin İsrail ajanıdır. Bizi havadan izliyor. Aman dikatli olalım." diye birbirlerine takıldıldılar.


Yaralı olduğu anlaşılan Yaralı akbaba Yaşar Ölmez tarafından Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi. 
Ayağındaki metal bilezikte "Natural History Museum Belgrade" kanadında ise "47" yazan akbaba, özel bir hayvan kliniğinde sağlık kontrolünden geçirildi. Daha sonra ameliyata alınan akbaba nın kanadından saçma çıktı.

İşte Akbaba hakkında bilmedikleriniz;

Akbabalar iri yapıları ve herkesin bildiği gibi leş yiyerek geçinen canlılar olmasından dolayı çoğu kişiyi kendinden korkutan bir yapıya sahiptirler. Genel olarak bakıldığında akbabaların başları kel’dir ve çok büyük bir kursağa sahiptirler. Sahip oldukları iri ve çok güçlü gagaları sayesinde ele geçirdikleri leşi kolayca parçalamakta ve leşten geriye genellikle bir şey bırakmamaktadırlar. İleri derecede görme yetenekleri gelişmiştir. Çevik ve güçlü pençelere sahiptirler. Erkek akbabalar, dişi akbabalardan daha büyük ve daha heybetlidirler. Ağırlıkları 7 kg. kadardır. Kanatları bir uçtan diğerine 2,5 metredir. Doğal hayatlarında ortalama olarak 100 yaşına kadar yaşadıkları bilinmektedir.

Çok yükseklerde dahi olsalar yerdeki en küçük leş parçasını ya da ölmüş ve ölmek üzere olan canlıları görerek hemen yanlarına iner ve karnını doyurmaya başlarlar. Gözlerinde fotoğraf makineleri gibi farklı uzaklıkları görmelerini sağlayan iki odak noktası bulunmaktadır. Vücut yapılarına bakıldığında çok güçlü olması gereken ayakları güçlü yapıya sahip değildirler. Sahip oldukları büyük ve güçlü kanatları sayesinde uzun mesafeleri kolaylıkla kat edebilirler ve uzun süre boyunca rüzgârında etkisiyle süzülerek uçabilir veya havada olduğu yerde durabilirler. Akbabalar doğada hastalıkların bulaşmasını da önlediklerinden çok faydalı bir canlı türüdür. Leşleri yediklerinden dolayı çevreye ve diğer canlılara hastalık bulaşmasını önlemektedirler.

Akbabalar genellikle sürü halinde karınlarını doyururlar bir hayvan ölüsü bulduklarında başka leş yiyicilerin’de kendi yemeklerine ortak olmasını önlemek için sürü halinde beslenmeleri gerekmektedir. Çok aç olduklarında, bir leşin etrafında başka bir leş yiyici olursa onunla yiyecek için kavga etmekten kaçınmazlar. Avlanma sırasında bir akbaba yiyecek bulursa çok uzaklarda da olsa diğer akbabalar da mutlaka leşin yanına gelerek karınlarını doyururlar. Karınlarını doyurmaya başladıklarında vücut ölçüsü ve gagaları büyük olanlara öncelik verilmektedir. Bazı zamanlarda da akbabaların oburluk yapıp normalden fazla yedikleri ve yerden kalkarken zorlandıkları görülmektedir.

Akbabalar, dik ve yüksek kayaların tepesinde, ağaç tepelerinde ve bazen de yerde yuva yaparlar. Çiftleşme döneminden sonra dişi akbaba 1 –ya da 2 yumurta yumurtlar ve genellikle 7 hafta veya 8 hafta boyunca kuluçkada yatarak yavrularının yumurtadan çıkmalarını beklerler. Farklı türlerde akbabalar bulunmaktadır. Yaşadıkları coğrafyaya göre boyları ve ağırlıkları değişiklik göstermektedir.

Yazar: Hikmet Akyol

Akbabalar Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 13 Enteresan Bilgi


1. Leşle beslendikleri halde, kafa yapıları enfeksiyon kapmalarına engel oluyor.

2. Ayaklarının üzerine tuvaletlerini yapıyorlar.

3. Zor bir durumla karşılaştıklarında kusabilirler.

4. Akbabalar avlanmazlar.

5. Leş tüketmelerinin insan türüne de olumlu etkileri var.

6. Akbabaların her bir türü leşin farklı kısımlarıyla beslenir.

7. Bir o kadar da ürkek ve çekingen canlılardır.

8. Zerdüşt inancına göre, akbaba ''göklerin kutsal kuşu''dur.

9. Ayrışma ürünü olan metan gazını tespit ederek leşleri bulurlar.

10. Bitkisel beslenmeyi tercih edenler de var tabi...

11. Bir oturuşta kendi vücut ağırlığının %20'si kadar leş yiyebilir.

12. Akbabalar tek eşlidir.

13. Kuzu Akbabaları kemik iliğiyle beslenir.


Rıdvan Göğüş

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.