banner461
banner195

Nevşehir de deprem tehlikesi varmı ?

Deprem üretebilecek 176 yeni fay bulundu. Maden Tetkik Arama Enstitüsü fay tartışmalarına nokta koydu. Aksaray, Kayseri Kırşehir, Yozgat diri fay hattına sahip denilen raporda Nevşehir'in deprem riskinden uzak olduğu belirtildi.

Nevşehir de deprem tehlikesi varmı ?
16 Nisan 2014 Çarşamba 13:48

banner143
banner134
Nevşehir ilimizin deprem riskinin uzak ihtaimal olmasıyla Türkiye de güvenli bölgeler arasında gösteriliyor...

MTA'nın 1912'den bu yana yaşanan bütün hareketleri dikkate alarak hazırladığı haritada, 5.5 ve üzerinde deprem üretme kapasitesine sahip diri fay hatlarının bulunduğu bölgeler ise şöyle sıralandı:

Adana, Adapazarı, Afyon, Aksaray, Ankara, Aydın, Ayvalık, Balıkesir, Bandırma, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Eskişehir, Fethiye, Ilgın, Isparta, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırşehir, Konya, Kütahya, Marmaris,Mersin, Silifke, Urla, Uşak, Yozgat. 

Bakan Yıldız, yapılacak ve yapılması planlanan nükleer santrallerle ilgili de bilgi verdi. Akkuyu'da kurulacak santralin herhangi bir fay üzerinde bulunmadığını ifade eden Yıldız, ''Akkuyu Nükleer Güç Santrali 9 büyüklüğünde bir deprem olacakmış gibi dizayn edilecektir ve hiç tereddütsüz Türkiye'nin en sağlam yapısı olma iddiasındadır'' dedi. Yıldız, Akkuyu'nun onlarca rapor dikkate alınarak seçildiğini bildirdi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
eskili - 4 yıl önce
bunu nevşehirde proje çizen mühendislere okutun şimdi yapı denetimle beraber milli serveti duman ediyolar 3 katı demir 4 katı beton döktürüyolar millete...