banner461
banner195

Nevşehir'de domuzlara kim dur diyecek?

Nevşehir'de Ekin tarlalarına ve meyve ağaçlarına zarar veren domuzlar, çiftçileri mağdur ediyor. En çok üreyen hayvan olarak bilinen domuzların popülasyonu, Nevşehir de av yasağı nedeniyle bir hayli arttı.

Nevşehir'de domuzlara kim dur diyecek?
06 Mayıs 2016 Cuma 16:45

banner143
banner134
Nevşehir'de büyük bölümünde popülasyonu büyük artış gösteren domuza karşı çiftçi artık mücadele edemez oldu.  Fakat gittikçe artan domuz riskine karşı hiçbir önlem alınmayışı vatandaşları çileden çıkartıyor.

Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde, ekili arazilere giren domuzlar çiftçileri tedirgin ediyor.

Gülşehir köylerinde son günlerde ekili tarım arazilerine zarar veren domuzlar, çiftçilerinin uykularını kaçırdı. 

Marol , Maydonoz, Salatalık ,Domates, pancar , mısır ve çeltik ekilişi yapılan alanlarda ürünlere zarar veren domuzlar, çiftçilerin maddi anlamda büyük kayıplar yaşamasına neden oluyor.


Çiftçinin korkulu rüyası Yaban Domuzuna en son Gülşehir'in Yüksekli köyü yakınlarında sürüler halinde gezdiği görüldü. Genelde gece geç saatlerde bu bölgede sık sık rastlanan domuz sürüleri gündüzleri ana yola kadar çıkmaya başladı. 

Domuzların bir seferde 8-12 yavru doğurduklarını anlatan Nevşehir'in Gülşehir ilçesine bağlı Yüksekli köyünden bir Çiftçi , “Artık domuzlar insanlardan korkmuyor. Onlar sadece barut kokusu ve köpekten korkar. Ayrıca, Gülşehir'deki tüm tarımsal alanı tehdit ediyorlar. Biz çözüm üetilim istiyoruz karşımıza prosüdürler çıkıyor siz çözün diyoruz çözemeyi bırakın dakkate alan bile yok. Bir Allahın kulu çıkıpta yaban domuzlarına karşı hiç bir önlem almıyor. Biz artık Çok geçmeden yetkililer tarafından gereğinin yapılmasını istiyoruz. Bu konuda Yüksekli köyü başta olmak üzere Yeşilli , Cemel, Ayhanlar köylerinde çiftçilerimiz çok tedirgin. Ekili tarlalarının tohumlarını toprak altından dahi çıkarıyorlar. Meyve ağaçlarına zarar veriyorlar” dedi. 

Gülşehirli Bir başka çiftçimiz ise , Yüksekli köyünde geçen yıl ektiğim 3000 adet marolumun tamamını yaban domuzları tarafından heder edildi. Öyleki artık yaban domuzları korkumuzdan Kızılırmak boyunda bulunan verimli arazimizde kontrolü sağlayamacağımız nedeniyle artık ekim yapamaz olduk. Ekim döneminde üreteceğimiz sebzeleri domuzun sevmeyeceği zarar vermeyeceği ürünler eker olduk. Ne ekip ne ekmeyeceğimizi artık Yaban domuzları bizleri yönlendirir oldu. Sayıları artık gün geçtikçe artan domuzlara eğer bir çözüm üretilmesse yarın çok geç olacak uyarısında bulundu.

Gülşehir bölgesinde daha çok Tuzköy Kapadokya havalimanından geçiş yaparak ırmak boyundan hırka dağı mevkiinde yaşamlarını sürdürdükleri belirtilen Yaban Domuzları Sadece Gülşehir'de değil her sene ilimiz genelinde bir çok kazalarada sebebiyet veriyor.


Emre Gezen isimli başka bir genç çiftçimizde şöyle konuştu; “Av yasağı dolayısıyla şu an avcılarımız domuz avına çıkamıyor. Bu yüzden domuzlar şehre kadar gelebiliyor. 17 Şubat’ta başlayan av yasağı 15 Ağustos tarihinde son bulacak.” 

Nevşehir'de bu domuzlara kim dur diyecek?

YİYECEK BULMAK İÇİN ŞEHRE İNİYORLAR ...

Aniden önüne fırlayan 10’a yakın domuza çarpmamak için çok çabaladığını belirten Sürücü, "Direksiyonu sağa sola kırdım. Ancak, yine de kurtaramadım. Sürünün önündeki büyük domuzların bir kısmı karşıya geçmeye başardı. Yiyecek bulmak için şehre inen domuzlar, bu tür kazalara neden olabiliyor" dedi. 

Çiftçisi köylüsü domuzlardan şikayetçi... Geçtiğimiz yıllarda tarlalarına dadanan yaban domuzlarının ürünlerine adeta ortak olduklarına dikkat çeken Nevşehirli üreticiler bu sezon için köklü çözüm üretilmesini bekliyorlar. Yaban domuzlarının ekili tarlalara büyük arar verdiğini hatırlatan çiftçiler, “yaban domuzları tarlamıza zarar veriyor, çoluk çocuğumuz için büyük tehlike oluşturuyor, Yine akşam saatlerinde yola inen yaban domuzları bir çok kazalarada sebebiyet veriyor.

Biz yetkililerden domuzlara çözüm bulunsun istiyoruz. Başka bir şey beklemiyoruz. Gerekirse zararımızın karşılanması için mahkemeye gideceğiz. Başka şansımız yok. Domuzu vurmak yasak olduğundan dolayı farklı yöntemlerle tarlalarımızdan uzat tutmaya çalışıyor. Yaşadığımız sıkıntının muhatabı yok. Domuzu öldürmenin de cezası var. Bu yüzden bir şey yapamıyoruz. Çiftçiler olarak tedirginiz. Bu durum birçok köyde aynı.” diyorlar.


Yetkililer uyuyormu ? diyerek tepkilerini dile getiriyorlar. Nevşehirli vatandaşlarımızı Yaban Domuzlarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor, Yetkilileri doğabilecek vakalar için mutlaka tedbir almaya davet ediyoruz.

Yaban Domuzları Nevşehir de en çok Göre , Kahveci Dağı etekleri , Gülşehir , Hırka Dağı, Mustafapaşa, Ortahisar, Kavak bölgelerinde de çokça görünüyor. 
Artık biran önce Tarım arazilerini işgal eden domuzlara karşı seferberlik başlatılmalı...Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.