banner461
banner195

Nevşehir'de ekmek yeniden 1 TL oldu

Bilindiği üzere Nevşehir'de ekmek fiyatlarında dalgalanma sürekli devam ediyordu. Fırıncılar kendi aralarında rekabet yaparak, fiyatları düşürmüştü. Son gelişmelere göre ekmekte rekabet sona erdi.

Nevşehir'de ekmek yeniden 1 TL oldu
07 Aralık 2017 Perşembe 12:28

banner143
banner134
FİB Haber Merkezine gelen son bilgilere göre Nevşehir'de Cuma gününden itibaren her yerde ekmek 1 TL’den satılması için fırıncıların anlaştığı bilgisi geldi. 08 Aralık 2017 Cuma gününden itibaren 50 krş ve 0,75 krş’a verilen ekmekleri 1 TL’ye alacağız.

Fırıncıların her fırsatta Türkiye’de ekmeğin en ucuz satıldığı illerden biri olarak gösterdiği Nevşehir'de ekmek fiyatlarına zam uygulamıştı. En son 0,85 kuruş olan ekmek yapılan bu zamla birlikte 1 tl’ye kadar yükselmişti. Bu zam özellikle dar gelirli vatandaşın tepkisine neden olmuştu. Ancak ekmeğe yapılan bu zam fazla sürmedi. Yapılan zamdan 4 ay sonra fırıncılar arasında yaşanan fiyat rekabeti nedeniyle ekmek eski fiyatından bile daha ucuz satılmaya başlandı. 250 gram olan bir ekmeğin fiyatı 1 tl’den kuruştan 50 kuruşlara kadar düştü. Ancak şuan ekmekte tek bir fiyat yok. 0,75 kuruşa satan da var, 0,50 kuruşa satan da.


“ZARAR EDİYORUZ”
Fırıncılar arasında yaşanan fiyat rekabetine sitem eden, Fırıncı esnafıları dertli
“İş potansiyeli düştü. Eskiden fırıncılar sürümden kazanıyordu artık o da yok. 10 bin ekmek çıkaran fırınlar şimdi 2 bin ekmek ya çıkarıyor ya da çıkarmıyor. Ayrıca buna yeni açılan fırınlar da eklenince rekabet ortamı doğmuş oldu. Gramajda kesinlikle oynama da yapmıyoruz. Ciddi anlamda zarar ediyoruz. Ancak fırıncıların en yakın zamanda uzlaşacağını düşünüyorum. Çünkü bu rekabeti başlatanlar da zarar ediyor. Halka yaramasına rağmen, halk daha da fiyatın düşürülmesinden yana.
“REKABET KISA SÜRER”
“Maddi ve manevi anlamda zarar ediyoruz. Bu rekabet sadece vatandaşlarımıza yaradı. Ancak dar gelirli fırıncılar ise kara kara düşünüyor. Bu şekildeki rekabetler her zaman olmuştur. Bu nedenle fırıncıların bir araya gelip uzlaşacağını tahmin ediyoruz.” İsmini vermek istemeyen bir ekmek fırını sahibi ise, rekabete tepki göstererek, “inceldiği yerden kopsun” dedi.
“BÖYLE KALMASINI İSTİYORUZ”
Sofraların olmazsa olmazı olan ve en çok tüketilen gıdaların başında gelen ekmekte yapılan indirimi değerlendiren vatandaşlar da, “Fırıncılar çok kazanıyor. Çok kazanmasalar her köşe başında fırın açarlar mı? Bu nedenle ekmek fiyatlarının böyle kalmasını istiyoruz.” şeklinde konuştular.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Son dakika - 11 ay önce
Yaktın bizi yeni başkan dipici. ..