banner461

Nevşehir'de etle beslenen Sarıkız örümceği paniği...

Nevşehir'in merkez ilçeye bağlı Kaymaklı beldesinde etle beslenen Sarıkız örümceği görüldü.

30 Ağustos 2018 Perşembe 13:09

banner143
banner134

Halk arasında sarı kız adıyla bilinen ve et yiyerek beslenen Camel Spider isimli örümcek Nevşehir'in merkez ilçeye bağlı Kaymaklı beldesinde görüldü. Bu örümceğin özelliği ise et yiyerek beslenmesi...

“Sarı Ömer”, “Sarıkız” ya da “Deve Örümceği” olarakta bilenen, zehirli bir tür olan, boyu yaklaşık 10 cm´yi bulan ve etle beslenen böceğin Nevşehir'de de görülmeye başlaması, halk arasında tedirginlik yarattı. 

Kaymaklı kasabasında yaşayan bir vatandaşımız dünyada ‘Camel Spider’ olarak bilinen, ülkemizde de ‘Sarı kız’ olarak adlandırılan 6 cm büyüklüğünde örümcek gördü.

FİB Haber Merkezi WhatsApp ihbar hattına videosunu yollayan vatandaşımız; "Bu örümceği dün Kaymaklı da cektim. Sonradan öğrendim sarıkizmış. Zehirliymis. O yüzden vatandaşlarımızı uyarmak için size göndermek istedim" dedi.

Halk arasında genellikle akrep ile karıştırılan Sarıkız Örümceği zehirli bir eklembacaklı türüdür ve zehiri insan için ölümcül olabilir. 5-10 cm büyüklüğünde olabilen örümcek türü akrep ile karıştırılsa da, akrep de dahil olmak üzere pek çok böceği ve eti olan hayvanları yiyebilen bir türdür. Afrika'da çok görülen bu tür genellikle sıcak ve kurak bölgeleri sevmektedir.

Peki sarıkız örümceği nedir?

Sarı kız böceği ülkemizde Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde, dünya üzerinde ise yoğun olarak Afrika' da Namibya' da bulunmaktadır. Beslenme şekillerinden dolayı diğer iri örümcek türlerinden farklıdır. Sarıkız böceği türlerinin hemen hemen hepsi et ile beslenmektedir. Görsel olarak akrep türünün sarısı gibi görünüme sahip olan sarıkız böcekleri akrep dahi birçok hayvanı yiyerek beslenebilirler. Bu türlere halk arasında sarıkız böceği isminin haricinde böğü yada böyü de denmektedir. Çok hızlı hareket edebildikleri bilinmekte olup zehirsiz olduğu uzmanlar ve araştırmacılar tarafından belirtilmektedir. Boyları 8-10 cm arasında değişmekte olup, avlarını dişleri ile ovuşturdukları için ısırıldığını fark edemezler. Isırdığı kısma dişleri sayesinde eti yumuşatıp yiyebileceği kıvama getiren bir sıvı bırakmaktadır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.