banner461
banner195

Nevşehir de Fırtına ve Rüzgar

Nevşehir de bu akşam saatlerinde etkili olan rüzgar ve fırtınalı hava sürücülere ve vatandaşlara zor anlar yaşattı. Peki Seçim günü hava nasıl olacak ?

Nevşehir de Fırtına ve Rüzgar
28 Mart 2014 Cuma 18:05

banner143
banner134

 Nevşehir de Şiddetli rüzgar ve fırtına sebebiyle kent merkezinde hayat durdu.Hava sıcaklıkları ani olarak düştü.
Ülkenin büyük bir bölümünde etkili olan fırtına Nevşehir ve ilçelerinde de etkisini gösterdi ve hemşehrilerimize zor anlar yaşattı... 

Bugün Öğle saatlerinden sonra rüzgârın şiddeti arttı. Fırtınanın Nevşehir genelinde de etkili olduğu belirtiliyor.
Nevşehir merkez ile birlikte Acıgöl ilçesinde de şiddetli rüzgar ve fırtına bazı evlerin çatılarını uçurdu.
 

Nevşehir de toz toprak rüzgar derken etikili olan fırtına akşam üzeri göz gözü görmedi.Toz toprak ortalık rüzgarın etkisiyle tüm araçları kapladı.Şiddetli rüzgar nedeniyle zaman zaman elektirk kesintileri de yaşanırken özellikle akşam saatlerinde işlerinden evlerine giden vatandaşlarımız oldukça büyük sıkıntı yaşadılar.
 

Yine şiddetli rüzgar nedeniyle çok sayıda binanın çatısında hasarlar meydana geldi.Bir sobalı ev sakinleri zehirlenmeye karşı sobalarını söndürdüler.


Nevşehir de akşam saatlerinde başlayarak etkili olan şiddetli rüzgar, birçok ev ve işyerine zarar verdi, elektrik telleri koptu, tabelalar düştü.
Özellikle fırtın ve rüzgar sebebiyle Sobalı evleri dikkatli olmalalrı için uyarıyoruz...

Seçim günü hava soğuk olacak

Hava sıcaklığı hafta sonunda yurdun kuzeydoğu kesimlerinde 8 ila 12 derece diğer bölgelerde ise 4 ila 7 derece azalarak, mevsim normallerinin altına düşecek. Pazar günü Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusunda karla karışık yağmur ve kar, Siirt çevrelerinde yağmur görülecek.

Hava sıcaklığı hafta sonunda yurdun kuzeydoğu kesimlerinde 8 ila 12 derece diğer bölgelerde ise 4 ila 7 derece azalarak mevsim normallerinin altına düşecek. Pazar günü Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusunda karla karışık yağmur ve kar, Siirt çevrelerinde yağmur görülecek.Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Türkiye bugün Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı sistemin etkisine girdi.Bugün ülkenin kuzey, iç ve batı bölgelerinde yağmur ve yer yer sağanak şeklinde görülecek yağışlar, yarın Karadeniz üzerinden gelecek kuvvetli soğuk hava ile birlikte Güneydoğu Anadolu bölgesinin güneyi dışında kalan tüm yurtta etkili olacak. Yağışlar, yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden itibaren Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda, gece saatlerinde ise Doğu Karadeniz kıyı kesiminde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.Cumartesi günü Doğu Karadeniz'de (Giresun, Trabzon, Rize, Artvin) meydana gelecek yağışların kuvvetli (30 ila 50 mm/metrekare), Rize ve Artvin'de ise çok kuvvetli (51 ila 75 mm/metrekare) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, heyelan, yoğun kar yağışı ve kuvvetli rüzgar nedeniyle ulaşımda aksamalar gibi meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.Yağışlı havanın, pazar günü Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusunda karla karışık yağmur ve kar, Siirt çevrelerinde yağmura sebep olduktan sonra yurdu terk etmesi bekleniyor.Önümüzdeki hafta başında yurt genelinde yağış beklenmiyor. Hava sıcaklıkları artıyor.Hava sıcaklığı, hafta sonunda yurdun kuzeydoğu kesimlerinde hissedilir derecede (8 ila 12 derece) diğer bölgelerde ise 4 ila 7 derece azalacak ve mevsim normallerinin altına düşecek. Hava sıcaklığındaki ani değişimlerin sağlık açısından yol açacağı olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları tavsiye edildi.Cumartesi günü akşam saatlerinden pazartesi sabah saatlerine kadar Karadeniz bölgesi, Marmara'nın güneydoğusu, İç Ege, Göller yöresi, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde don olayı beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı zirai faaliyetlerle uğraşan vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.Rüzgarın güneybatı yönlerden bugün yurdun iç ve batı bölgelerinde, yarın ise doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinde kuvvetli eseceği beklendiğinden kuvvetli lodos nedeniyle soba ve baca gazı zehirlenmeleri başta olmak üzere yaşanabilecek olumsuz şartlara ve toz taşınımı sebebiyle hava kalitesinde azalma, görüş mesafesinde düşüş ve benzerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. Rüzgarın yön değiştirerek kuzey yönlerden cumartesi günü kuzey ve batı bölgelerde, pazar günü ise güney ve doğu bölgelerde kuvvetli olarak eseceği tahmin ediliyor.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.