banner461

Nevşehir de Kadir Gecesinde Camiiler Doldu Taştı

On bir ayın sultanı Ramazan Ayı’nın içinde bulunan “Kadir Gecesi”, Nevşehir'deki vatandaşlar tarafından huşu içinde idrak edildi. Mübarek gecede özellikle tarihi Kurşunlu cami büyük ilgi gördü.

banner503
Nevşehir de Kadir Gecesinde Camiiler Doldu Taştı
24 Temmuz 2014 Perşembe 01:43

banner143
banner134
Nevşehir Merkez Kurşunlu camiinde yaşanan yoğunluk nedeniyle erkekler cami içerisinde ve avlusunda, kadınlar ise hem kadın mahfelinde hem de avluda namaz kıldı. Avlunun da yetmemesi üzerine bazı vatandaşlar farklı camilere gitti.
 
            İl Müftülüğünce düzenlenen program Kur’an-ı Kerim okunuşu ile başladı. Ardından İl Müftüsü Yakup Öztürk’ün geceye özel yaptığı va’z-ı nasihatiyle devam etti.
 
            Müftü Öztürk sohbetinde; “Bu gece Kadir Gecesi. Kadri yüce gece. Bin aydan, gün hesabıyla 30 bin güden daha hayırlı gece. Hayırlı, uğurlu, mübarek olsun. Bu gecenin kıymeti nerden geliyor. Bu kıymeti ona Allah (c.c.) veriyor. O’nun la ilgili sure indiriyor, Adına kadir gecesi diyor, bin aydan hayırlı olduğunu bildiriyor. Meleklerin indiğini (Kadir S. 1,2,3,4), olup biteni kaydettiğini yıllık plan ve programın bu gecede yapıldığını (Duhan S. 3) bildiriyor.
            Ne mutlu sizlere ki böyle kutlu, böyle mutlu böyle kıymetli bir gecede erken saatlerde camileri doldurdunuz. “Kim Kadir gecesinin kadrine kıymetine inanarak, mükâfatını da Allah’tan umarak ihya ederse geçmiş günahları affolunur” (H.Ş.) müjdesine namzet oldunuz.
            Bu gece af gecesi, rahmet ve mağfiret gecesi, inşallah bu gün buradan affolup çıkacağız. Yeter ki samimiyetle tevbe edelim, yeter ki ihlâsla ellerimizi açalım, yeter ki günahlarımızı düşünüp hicap duyup bir daha yapmamaya karar verelim. Kulluğumuzu bir geceye, bir aya değil hayat boyuna yayalım.
            Bu gecenin asıl kahramanları “ yarın yepyeni, tertemiz bir sayfa açıp bundan sınra Kur’an ve Sünnete uygun yaşayacağım” deyip sözünde duranlar olacaktır. Rabbim bizleri daha nice nice Ramazanlara ve Kadir gecelerine sağ ve salim bir şekilde kavuştursun” dedi.
 
           Ramazan ayının 27. günü kutlanan Kadir Gecesi’nde camiler doldu taştı. Kurşunlu Camii, Alibey Camii, 2000 Evler Camii doldu taştı.
 

Bazı Nevşehirliler oruçlarını cami çevresinde yanlarında getirdikleri yiyeceklerle açan vatandaşlar, teravih namazlarını da camide kıldı. Camilerde teravih namazını kılan vatandaşlar sahur zamanına kadar burada ibadetlerini yerine getirirken 2000 Evler TOKİ Cami’nde ise teravih namazından sonra Tesbih namazı kılındı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ERGEN - 6 yıl önce
sanayi camisinden hiç söz edilmemiş ama nevşehirin en büyük camisi olduğu aşikar her yönüyle