banner461

Nevşehir'de Kanlı Ay Tutulması İzlendi

Çok Nadir görülen kanlı ay tutulması, 132 yıl aradan sonra bu akşam saatlerinde gerçekleşti. Ayın eşsiz güzellikteki kızıl görüntüleri, Nevşehir'de çıplak gözle izlendi.

banner503
Nevşehir'de Kanlı Ay Tutulması İzlendi
01 Şubat 2018 Perşembe 18:00

banner143
banner134
Bugün çok ender rastlanan bir tutulma meydana geliyor. Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması denilen bu gökyüzü olayı en son 132 yıl önce 1866 yılında gerçekleşmişti. Nevşehir Kapadokya bölgesindende izlenen Bu ender rastlanan gökyüzü hadisesini NASA sosyal medya üzerinden canlı yayınlıyor.


Kanlı Ay nedir?
 
‘Kanlı ay’ ise ay tutulması öncesi Dünya’nın gölgesinin Ay’a düşmesiyle oluşuyor. Bu üç olay aynı gece en son 31 Mart 1866’da yaşanmıştı. Yaklaşık olarak 1 saat 16 dakika sürecek olan bu olay ülkemizden de ayın doğduğu saatlerde gözlemlenebilecek. , 'Kanlı' denmesinin sebebi, tutulma anında Ay’ın etrafında Güneş’ten yansıyan ışınları Ay’ı kızılımsı bir renge boyamasından kaynaklanıyor. 


"Mavi Süper Kanlı  Ay"ın bundan sonra en erken 2037'de görüleceği belirtildi.​ Türkiye saatiyle 13.51'de başlayıp,19.08'e kadar ilimiz Nevşehir Kapadokya Bölgesinde de izleme şansı yakalandı.

İşte Nevşehir'den görüntüler:

 
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.