banner461
banner195

Nevşehir de Kaplumbağalar Yumurtlamaya hazırlanıyor.

Havaların ısınması ile birlikte toprak üstüne çıkan kaplumbağalar, çiftleşmek için Kapadokya bölgesindeki Kaplumbağa Vadisi’ne geliyor. Nisan ve Mayıs aylarında çiftleştikleri bilinen kaplumbağalar, Nevşehir’de Kaplumbağa Vadisi olarak bilinen Arılık mevkisine gidiyor. Vadideki peribacaları ve kaya oyuklarında yaşayan kaplumbağalar, çiftleşmek için günün en yüksek sıcaklığının yaşandığı 12.00-14.00 saatleri arasını seçiyor.

Nevşehir de Kaplumbağalar Yumurtlamaya hazırlanıyor.
30 Nisan 2014 Çarşamba 14:00

banner143
banner134

Uzmanlar, bu dönemde günlerin uzun olması ve güneş ışığının fazlalığının çiftleşmede önemli rol oynadığı, ultraviyole ışınların kaplumbağaların yaşamlarındaki çiftleşme ve yumurtadan yavruların çıkması gibi fizyolojik olaylara etkisinin bir hayli fazla olduğu kaydediyor. 


 TEMA Nevşehir İl Temsilcisi Orhan Çalık, sadece kaplumbağa değil, tüm hayvanların insan yaşamındaki büyük önemine dikkati çekerek, herkesi vadiye ve buradaki kaplumbağalara sahip çıkmaya davet etti.

Bundan böyle özellikle üreme dönemlerinde ve kaplumbağaların yumurtadan çıkma dönemlerinde yine vadiye gelerek doğaya yiyecek bırakacaklarını dile getiren Çalık, insanların dünyanın asıl varlıkları diğer canlıların da insanlara hizmet için yaratılmış canlılar olduğunu anımsattı.

Bu nedenle bu canlılara herkesin sahip çıkması gerektiğini ifade eden Çalık, “Aldığımız her nefesteki oksijen içinde bile milyonlarca canlı yaşıyor. Bu nedenle canlılar insan hayatı için büyük önem taşır” dedi.

Öte yandan kaplumbağa akınına uğrayan vadinin Nevşehir Valiliği’nin girişimleri ile koruma altına alınacağı bildirildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.