banner461
banner195

Nevşehir'de ‘Maket Polis Arabası' Uygulaması

Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri kazaları önlemek için yollara ‘maket polis aracı’ yerleştirdi. Sürücüler dikkat! Maket deyipte geçmeyin Yakında Hepsi radar olacak...

Nevşehir'de ‘Maket Polis Arabası' Uygulaması
30 Ağustos 2017 Çarşamba 16:58

banner143
banner134
Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri kazaları önlemek için yollara ‘maket polis aracı’ yerleştirdi. Maket polis aracını uzaktan gören sürücüler hemen yavaşlıyor.

Aşırı suratlı şekilde yola devam eden sürücüler, beklemedikleri noktalarda trafik polisi aracını görünce hızlarını yavaşlatıp, kurallara uyuyor. Sürücüler, uzaktan baktıklarında gerçek trafik polisi aracını sandıkları maketi yakından görünce kısa süreli şaşkınlık geçiriyor. Daha önce şehirlerarası yollarda kullanılan uygulamanın şehir girişlerinde olması sürücülerin şaşkınlığına neden oluyor. Trafik ekiplerinin uygulama yaptığını zanneden sürücüler ceza yemekten kurtulmak için maketin yanından geçerken hızlarını yavaşlatarak, kurallara uygun bir şekilde geçiş sağlıyorlar.


Sürücüler dikkat! Maket deyipte geçmeyin Yakında Hepsi radar olacak...

YAKIN ZAMANDA RADAR KONTROLÜ YAPACAK

Maket trafik polisi aracı güneş enerjisi ile çalıştığı için günün tüm saatlerinde o noktada trafik uygulaması var gibi gösteriyor. Kalın bir zemine yapılan maket ancak yanından geçince gerçeğinden fark ediliyor. Yakın zamanda maketlerin hız kontrolü de yapacağı öğrenildi.
Nevşehir Aksaray çevre yolu üzerinde konulan maket ile ilgili konuşan bir sürücü, “Bu noktada sürücüler daha önceleri çok hızlı gidiyordu. Artık trafik polisi aracını gören ceza yememek için kurallara uyuyor. Bu noktalarda önceden çok kaza oluyordu, bu uygulama sayesinde kazaların azalacağına inanıyorum" dedi.


Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından karayolları üzerinde kazaları azaltmak için maket trafik polis araçları yerleştirdi. Maket trafik polisi aracı ile kazaların ve kural ihlallerinin önlenmesi hedefleniyor. Trafikte görülen olumsuzlukların ve sürücülerin trafik kuralı ihlali yapmasının önüne geçmek için yol kenarına yerleştirilen maket trafik polisi aracı, hareket halindeki sürücülerin de dikkatini çekiyor. Uzaktan bakınca gerçek sanılan aracın maket olduğu sürücüler tarafından ancak yanından geçerken fark edilebiliyor.

“Güzel bir uygulama olmuş”
Sürekli Nevşehir çevre yolundan Aksaray istikametine gelen Erkan Yiğit isimli sürücü uygulamanın çok güzel olduğunu belirterek, “Seyir halinde iken Maket polis aracını gördüm, nasıl bir şey diye merak ettim aracımı yol kenarına çekerek inip baktım. Güzel bir uygulama olmuş aslında çünkü bu yol üzerinde araçlar çok suratlı gidebiliyorlar. Maketin az gerisinde hemen yol ayrımı var zaten orada daha öncesinde çok trafik kazaları olmuştu, tanıklık etmiştik. O yüzden güzel bir uygulama olmuş emniyet karayolları ve polis ekiplerini bu açıdan tebrik ediyorum. İnsanları caydırma konusunda başarılı olmuş. Zaten belli oluyor hemen araçlarda bir yavaşlama oluyor maketi görünce” dedi.

“Çoğu araç maketi görünce yavaşlıyor”
Zafer Karabakla isimli sürücü ise “Nevşehir’den Acıgöl'e doğru geliyordum. Sonra bu maket aracı gördüm. Tam da bu hız yapılmaya müsait yolda ve çokça aracın geçtiği yolda güzel bir noktaya koyulmuş, güzel bir uygulama olmuş. Hem hız kesebilme bakımından hem de sürücü hataları ve kazaları engelleme bakımından güzel bir uygulama olmuş. Gerçek zannettim bu maket aracı görünce bende biraz süratliydim ve hızımı düşürdüm. Zaten burada görüldüğü gibi çoğu araç maket aracı görünce gerçek sanarak yavaşlıyor. Normalde daha hızlı geliyorlar, maket polis aracının konulduğu noktada yavaşlama oluyor. Kazaları baya bir engelleyecek diye düşünüyorum” diye konuştu.
Öte yandan, maketi gören vatandaşlar araçlarını emniyet şeridine çekip maketi incelemeden geri kalmayarak, maket polis aracı ile fotoğraf çektiriyorlar.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Serdar - 9 ay önce
Gülüp geçilecek komik bir uygulama ekip aracı 24 saat dursa ne olacak