banner461
banner195

Nevşehir de Paslanmaz Kuran Öğrenim Merkezi Hizmete Açıldı

Nevşehir’in Sümer Mahallesi’nde Paslanmaz Camii ve Kuran Öğretim Merkezi Yapma ve Yaşatma Derneği’nin öncülüğünde yapımına hayırsever vatandaşların yanı sıra Nevşehir Belediyesi’nin katkı sağladığı Paslanmaz Kuran Öğretim Merkezi, düzenlenen bir tören ile hizmete açıldı.

Nevşehir de Paslanmaz Kuran Öğrenim Merkezi Hizmete Açıldı
26 Nisan 2014 Cumartesi 14:49

banner143
Nevşehir de Paslanmaz Kuran Öğrenim Merkezi Hizmete Açıldı
İlgili Galeriye Git
banner134

 Nevşehir’in Sümer Mahallesi’nde Paslanmaz Camii ve Kuran Öğretim Merkezi Yapma ve Yaşatma Derneği’nin öncülüğünde yapımına hayırsever vatandaşların yanı sıra Nevşehir Belediyesi’nin katkı sağladığı Paslanmaz Kuran Öğretim Merkezi, düzenlenen bir tören ile hizmete açıldı.

Hafız Mahmut Sami Kemikkıran’ın Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başlayan Sümer Mahallesi’ndeki   Paslanmaz Kuran Öğrenim Merkezinin hizmete  kazandırılması nedeniyle düzenlenen törende daha sonra söz alan  Paslanmaz Camii ve Kuran Öğretim Merkezi Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ömer Olgun ,5 aylık gibi kısa bir süre içerisinde yapım çalışmalarının tamamlandığını belirterek, merkezin açılışına katkı sağlayan başta Paslanmaz ve Yamangil aileleri ile diğer hayırseverlere ve Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’e teşekkür etti.

Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk, merkezin kısa sürede hizmete kazandırılmasında emeği geçenlerin hayırlarının amel defterlerine Sadaka-ı Cariye olarak konulması için Allah’a duacı olduklarını ifade ederek ,hayırseverlere teşekkür etti.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’de Nevşehir’in hayırlı bir iş yapıldığında hayırseverlernin etrafta seferber olduğu bir şehir konumunda bulunduğunu belirterek, bu hayırların bundan sonraki süreçte de devam edeceğini belirtti. Ünver, bir şehrin manevi değerleriyle de yükselmesinin ve ileri gitmesinin gerektiği düşüncesini taşıdığını dile getirerek şöyle konuştu. “ Bu şehirde maddi gelişimin yanında manevi yönden de gelişmenin sağlanması gerektiğine inanıyoruz.Bunun için Kuran-ı Kerim eğitimini önemsiyoruz. Bugüne kadar hep Kuran Kursu şeklinde bir yazı dikkatimizi çekiyordu. Kuran-ı Kerim ,  ilimin ve  bilimin ana kaynaklığını yapmış bir büyük kitap. Bunu nasıl olur da Biçki-Dikiş,Nakış veya El Sanatları Kursu gibi bir isim ile ele alabilirsiniz. İmkanlarımız ölçüsünde Kuran Kursu ifadesinin artık geçerliliğini yitirdiğine inanıyorum. İlimlerin kaynağı olmuş Kuran-ı Kerim. Onun içerisinde bir konu pek çok  ilmin kaynaklığını yapıyor, dolayısıyla basit bir şekilde Kuran’a basitlik oluşturulmamalı . Bu nedenle Kuran-ı İlimler Merkezi, Kuran-ı Bilimler Merkezi gibi ifadelerin kullanılmasını arzu ediyoruz. ”dedi.

Ünver, Sümer Mahallesi’nde hizmete kazandırılan Paslanmaz kuran Öğrenim  Merkezi’nin aynı zamanda Kuranı öğrenmek isteyenlerin birbirleri ile daha  sıkı kaynaşma içerisinde olunması için ciddi bir merkez olarak da değerlendirileceğini vurguladı. Ünver “Buraya Kuran-ı Kerim’i öğrenmeye gelecek insanlar, birbirleriyle daha sıkı diyalog kuracaklar .Hanım bacılarım daha çok akranları ile bir arada bulunup onların sorunlarını dinleyecek ve çözüm oluşturabilecekler. Bu bizim zaten kültürümüzde ve mayamızda   var.  Hizmete açacağımız bu merkezin  mahalle sakinlerinin yakın komşuluk ilişkilerinin de daha da canlanacağı mekanlardan biri haline gelmesini arzu ediyoruz. Bu değerlerin yaşatılması için de Nevşehir Belediyesi bu alanların içerisinde yerini alacaktır. Merkezimizin hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’ dan niyaz ediyorum.” dedi.

AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider’ de 5 yıl öncesinde Kuran Eğitim Merkezlerinin Kuran-ı Kerim Tilaveti ile açılmasının bile parti kapatma nedenleri arasında sayıldığını, 14 yaşından önce Kuran-ı Kerim öğreniminin yapılamayacağı bir noktada bulunduklarını belirterek “ Allah’a ham olsun ki, sizler bu düğümü çok iyi bir şekilde çözdünüz. Çocuklarına dini bilgiler aldırabilmek için illa onların İmam Hatip Liselerinde eğitimlerine gerek yok. İlkokul 4. Sınıftan itibaren hangi okulda olursa olsun onlara gerektiği gibi din eğitimini aldırabilirsiniz. Sizler sadece bu düğünü çözmekle kalmadınız 17 Aralık’daki düğümü de çözüp, onların başlarına çaldınız. Sizler sayesinde Nevşehir’imizin ve Türkiye’ mizin yolu açık olsun. Bu hayırlı hizmetleri yerine getiren hayırseverlerimize yürek dolusu teşekkür ediyorum, hepsinden Allah razı olsun.”dedi.

Törende son olarak konuşan AK Parti Nevşehir Milletvekili Ahmet Erdal Feralan’ da Nevşehir’in hayır ve hasenat konusunda gönlü bol insanlardan oluşan bir şehir haline geldiğini belirtti. Feralan “Ne zaman hayır söz konusu olsa, el birliği ile hayır hizmetlerinde koşan Nevşehirli kardeşlerime teşekkür ediyorum. Ben her yerde hayırseverlerimizle  övünüyoruz, onlar bizim gurur kaynağımız oluyorlar. Bize hayat veren ana kaynağımız Kuran-ı Kerim’in öğrenilmesi oldukça önemli. Bu nedenle böyle bir merkezin yapımına emeği geçen her kardeşimize sonsuz teşekkür ediyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar Allah’ın vahiy melekleri ile dünyaya indirdiği Kuran-ı Kerim ile, onu hayatımıza indiren peygamberimizi bizden söküp atamayacaklar.” dedi.

 Törende daha sonra merkezin yapımına hizmetlerde bulunan hayırsever vatandaşlarla, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’e Nevşehir İl Müftülüğü tarafından  plaket takdim edildi.

Paslanmaz Kuran Öğrenim Merkezi daha sonra İl müftüsü Yakup Öztürk’ün yaptığı dua ile hizmete açıldı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.