banner461
banner195

Nevşehir'de sedir tohumları ekiliyor

Nevşehir'in Acıgöl, Avanos, Ürgüp ilçeleri başta olmak üzere muhtelif bir çok alanlarında 15.000 kg sedir tohumu ekilmeye başlandı.

Nevşehir'de sedir tohumları ekiliyor
25 Kasım 2017 Cumartesi 19:32

banner143
banner134
Nevşehir'in Acıgöl, Avanos, Ürgüp ilçeleri başta olmak üzere muhtelif bir çok alanlarında badem, meşe fidanlarıyla sedir tohumuda ekilmeye başlandı.

Nevşehir Orman İşletme Müdürlüğü Adana'nın Kozan ilçesinden getirilen sedir tohumlarını toprakla buluşturuyor.


Nevşehir Orman İşletme Müdürü Aykut Satırlı FİB Haber Merkezine yaptığı açıklamada," Yağışlarla birlikte badem ve meşe fidanları dikilirken bir taraftanda sedir tohumları da ekilmeye devam ediyor" dedi.

Satırlı, bölgenin toprak yapısının sedir için oldukça elverişli  olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:


"Kar yağışı ile Toroslardan getirdiğimiz 15.000 kg sedir tohumları da karın üstüne atılıyor. Ürgüp Başdere, Yeşilöz , Ağaçören, Karacaören, Avanos Bozca köyü, Acıgöl Yuva ve Kozluca ile daha önce çalışılan bir çok yere serpiyoruz. Dikim yapılamayan taşlıklı yerlere atıyoruz ki oralara da milyonlarca sedir tohumu bahara doğru çimlenecek hayat bulacak İnşallah. Ektiğimiz 15.000 kg tohumda milyonlarca adet fidan hayat bulacak. Öte yandan toprak olan her yere badem ve meşe fidan dikimlerimiz ise devam ediyor. Dikim yapılamayan yerlere ekim ve tohum serpme işlemlerini sürdürüyoruz. Amacımız yeşillerle bezenmiş bir şehir oluşturabilmek" dedi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.