banner461
banner195

Nevşehir'de sonbahar gazelleri toplanıyor

Nevşehir'de kara kışın yüzünü göstermesine az bir süre kala ağaç dallarından yerlere dökülmeye başlayan gazeller vatandaşlar tarafından toplanıyor.

Nevşehir'de sonbahar gazelleri toplanıyor
09 Kasım 2017 Perşembe 17:28

banner143
banner134
Nevşehir'in ilçeleri ve köylerinde yaşayan vatandaşlar ağaç diplerine savrulan gazel adı verilen sararmış yaprakları çuvallara doldurarak topluyor.
Kara kışın yüzünü göstermesine az bir süre kala ağaç dallarından yerlere dökülmeye başlayan gazeller vatandaşlar tarafından yakacak olarak kullanılmak üzere toplanıyor. Nevşehirli vatandaşlar Bahçe ve evlerinin önlerine dökülen yaprakların toplanması için hummalı bir çalışma başlattılar.Nevşehir'in ilçe ve köylerinde yaşayan vatandaşlar ağaç diplerine savrulan gazel adı verilen sararmış yaprakları çuvallara doldurarak topluyor.Kış mevsiminin yaklaştığı bu günlerde rüzgarla savrularak ağaç diplerinde dökülen ve çevreye mevsimin güzelliklerini yansıtan gazelleri toplamak için gün boyu mesai yapan aileler, çuvallara doldurduktan sonra evlerine götürüyor.

Kışa Tandır ekmeği pişirmek için yakacak olarak kullandıkları yaprakların soba tutuşturmak için de değerlendirilebildiğini söyleyen vatandaşlar, yörede sonbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte gazel toplamak isteyen ailelerin tatlı bir telaş yaşadığını, yaptıkları mesainin aynı zamanda çevre temizliğine de katkısı olduğunu belirtti. 

 Kış mevsiminin yaklaştığı bu günlerde ağaç diplerine dökülen gazelleri toplamak için gün boyu mesai yapan aileler, çuvallara doldurduktan sonra evlerine götürüyor. Ağaç diplerine dökülen gazelleri ailesiyle birlikte topladığını belirten İnallı köyü sakinlerinden Yüksel Öztürk, tandır ekmeği pişirmek için yakacak olarak kullandıkları yaprakların soba tutuşturmak için de değerlendirilebildiğini söyledi. Öztürk, yörede kışa az bir süre kala gazel toplamak isteyen ailelerin tatlı bir telaş yaşadığını, yaptıkları mesainin aynı zamanda çevre temizliğine de katkısı olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.