banner461

Nevşehir de Tarihi Çeşmeler Vakıfların İlgisini Bekliyor

Nevşehir Belediyesinin bir dönem sahip çıkmayı planladığı il merkezindeki 30 dolayındaki tarihi kültür mirası niteliğindeki çeşmelerin ne zaman, kim tarafından sahiplenileceği sorusuna bir yanıt bulunabilmiş değil.

banner503
Nevşehir de Tarihi Çeşmeler Vakıfların İlgisini Bekliyor
30 Haziran 2014 Pazartesi 18:53

banner143
banner134

 Tarihi Çeşmeler Sahiplenilmeyi Bekliyor

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Belediyesinin bir dönem sahip çıkmayı planladığı il merkezindeki 30 dolayındaki tarihi kültür mirası niteliğindeki çeşmelerin ne zaman, kim tarafından sahiplenileceği sorusuna bir yanıt bulunabilmiş değil.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in üzerinde hassasiyetle durduğu bilinen tarihi çeşmelerin onarımı ve yeniden faal duruma getirilmesi konusunda bölge koruma kurulu ya da anıtlar yüksek kurulu gibi kurumların ne yaptığı da koskoca bir soru işareti durumunda.

Tahtacami mahallesinde bulunan tarihi çeşme de il merkezindeki birçok çeşme gibi içler acısı bir durumda. Yılların yıprattığı ve artık virane görüntüsünden başka çevreye bir katkı sağlamayan tarihi çeşme de ilimiz merkezinde yeniden kültür mirasımıza kazandırılmayı bekleyen çeşmelerden sadece biri.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
SAMİMİYETSİZLİK - 6 yıl önce
kentsel dönüşüm yapılırken bin yillik tarihi dokuyu değerini bilmeden kaziyip attilar.son kalan çeşmeleri,gevur hamami ve diğer tarihi eserleri korusalar,ama sanmam nevşehiri yönetenlerin böyle bir kaygisi yok maalesef.
Avatar
GECEKONDUCU BELEDİYE - 6 yıl önce
nevşehirli damat i̇brahim paşa'nın meşhur heykeli, 2004 yılında nevşehir belediyesi tarafından nevşehir müzesi önüne yaptırılan küçücük bir alana sahip anıt parka dikilmişti.
şimdilerde bu anıt parkın içine hançer gibi saplanan beton bir yapılaşma var. muhtemelen nevşehir belediyesinin işi... çünkü inşaat alanında inşaat sahibinin ismini, inşaatın özelliğini, müteahhidini, projeyi ve muhammen bedelini gösteren bir levha yok. sade bir vatandaş böyle bir cürme cesaret edemez elbette.
kim yaparsa yapsın, olay tam anlamıyla bir yeşil alan ve park katliamı...oldu bittiye getirilen bir beledi̇ye gecekondusu i̇nşaati gözümüzün önünde tüm hızıyla sürüyor. bu tür ucube gecekondu faaliyeti nevşehir belediyesi'nin ilk icraatı değil. belediye, birkaç yıl önce nevşehir emniyet müdürlüğünün arka tarafındaki santral sokaktaki küçük bir yeşil alanı da bir meslek odasına tahsis ederek, oraya da bir oldu bitti ile gecekondu yapılmasına göz yummuştu.