banner461
banner195

Nevşehir de Üzüm Fidanı Dağıtıldı

Nevşehir de bağcılığı teşvik etmek amacıyla İl Özel İdaresi Katkılarıyla sağlanan Amerikan asma anaçları üzerine aşılı AlphonsoLavellee ve Trakya İlkeren çeşidi üzüm fidanlarının dağıtımına başlandı.

Nevşehir de Üzüm Fidanı Dağıtıldı
28 Şubat 2013 Perşembe 11:01

banner143
banner134

 Nevşehir Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi.

 

İlimizde üretilen üzümlerin  %65 ini Dimrit, %20 sini Parmak, %15 ini Emir, % 10 unuda diğer üzüm çeşitleri oluşturmaktadır. Üzümlerin %30 u sofralık, % 27 si kurutmalık ve % 43 ü deşıralık olarak değerlendirilmektedir. Yetiştiriciliği yapılan üzüm çeşitlerinin çok az bir bölümü telli terbiye sistemine sahiptir.

 

Gelişen tarım sektöründe rekabet edilebilirliği sağlamak için zamanında ve  kaliteli ürünlerin elde edilmesi elzemdir. Bu nedenle depolama sürelerini uzatmak, üretilen üzümlerde erkencilik sağlamak, verim ve kaliteyi artırarak daha fazla kar elde etmek  amacıyla ilimize uygun olarak Amerikan asma anaçları üzerine aşılattığımız bu çeşitleri üreticilerimizle buluşturuyoruz. Aynı zamanda bağcılıkta ihracatı artırmak için  ilk aşamada yutdışında tanınmış çeşitlere ihtiyacımız bulunmaktadır ve alfons çeşidi bu anlamda bilinen bir üzümdür. Eş zamanlı olarak yerli çeşitlerimiz ile ilgilide çalışmalarımız devam etmektedir. Sektördeki çeşitliliğin artışı  aynı zamanda yerli üretimlerimizin de  değerinde satılmasını sağlayacaktır.

 

İlimizin iklim, toprak özellikleri ve bağcılık geçmişi  göz önüne alındığında yetiştiriciliğinin  bir kültür olmasının yanısıra bağcılık, tarımsal kazancımız içinde bir tampon vazifesi görmektedir. Bu nedenle Nevşehirimizle özdeşleşmiş bağcılığın yeniden eski canlı günlerine kavuşması için çalışmalarımız devam edecektir.       


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.