banner461

Nevşehir'de Yaban Domuzu Sürek Avları Devam Etmeli

Nevşehir'de Yaban domuzları hem köylüler hem de Gülşehir ve Kapadokya Hava Limanını yollarını kullanan sürücüler için büyük tehdit olmaya başladı.

banner503
Nevşehir'de Yaban Domuzu Sürek Avları Devam Etmeli
14 Ocak 2017 Cumartesi 15:25

banner143
banner134
Yaban domuzlarının Havaların soğumasının ardından yiyecek bulabilmek için Nevşehir'in Gülşehir ilçe çevresindeki yerleşim yerlerine inmesi, bu bölgelerdeki tarım alanlarına zarar verip, araç sürücüleri için ciddi tehlike oluşturmaya başlaması, sürek avını bir kez daha gündeme getirdi.

Avcılar ve Atıcılar Derneği ile Çevre Orman hem de İl Tarım ve Gıda Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin konuyu görüşüp, bu tehdide karşı tedbir alınması için ortak bir karara varması bekleniyor.

Kar yağışının ardından domuz populasyonunun artması, mevcud tehdidi biraz daha arttırdı. Sürüler halinde yollara inerek ihtiyaçlarını karşılamak isteyen hayvanların kaza riskini arttırması, kış aylarında ekili arazileri tehdit eden domuzların oluşturduğu tehlikelerin ciddi boyutlara ulaşmaya başlaması, köylülerin de huzurunu kaçırmaya başladı.

SÜREK AVI DÜZENLENMELİ
Kış ayları geldiğinde hem su, hem de yiyecek ihtiyacını karşılamak için yerleşim alanlarına kadar inen böylece büyük korkuya neden olan domuzların populasyonunun normal seviyeye indirilmesi, insanlar için tehdit olmasının engellenmesi için Nevşehir Çevre Orman hem de İl Tarım ve Gıda Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin ortak bir karara varması bekleniyor.  Aksi takdirde önümüzdeki günlerde domuzların kazaya sebebiyet verdiği, ya da köylüleri yaraladığı haberlerini istemesek de okumak mümkün olabilecek.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.