banner461
banner195

Nevşehir'den 'Arakan katliamı'na' tepki

Nevşehir İnsani Yardım Vakfı (İHH) şubesi tarafından Gülbahçe parkı önünde basın açıklaması yaparak Arakan'daki Müslümanların katledilmesine tepki gösterdi.

Nevşehir'den  'Arakan katliamı'na' tepki
31 Ağustos 2017 Perşembe 14:44

banner143
banner134
Nevşehir Arakan'daki Katliama Sessiz Kalmadı.Nevşehir İnsani Yardım Vakfı (İHH) şubesi tarafından Gülbahçe parkı önünde basın açıklaması yaparak Arakan'daki Müslümanların katledilmesine tepki gösterdi.

Düzenlenen Basın açıklamasına AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz, Ebubekir Gizligider, İl Genel Meclis Başkanı Süleyman Özgün, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Salih Açıkgöz, Gençlik Kolları Başkanı Av. Mustafa Rauf Yanar, İHH yöneticileri ve çeşitli sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlar katıldı.

AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz burada yaptığı açıklamasında;  Myanmar yönetiminin Arakanlı Müslümanları katletmesine ilişkin, "Srebrenitsa katliamında kötü bir sınav veren dünya kamuoyu şimdi de Arakanlıların maruz kaldığı soykırımı hatırlatan şiddetle sınanmaktadır." dedi.

Açıkgöz;
 "Gönüllerimiz ve dualarımız Arakan'da zulüm gören mazlum kardeşlerimiz için. Nevşehir STK'larımızla zulme sessiz kalmadık, kalmayacağız.Mazlumların umudu aziz milletimizle Türkiye olarak dün olduğu gibi bugün de yarın da Arakan'ın ve dünya mazlumlarının yanında olacağız.
Biz Alparslan’ların,Hacı Bektaş’ların torunlarıyız. Gerektiğinde bileğimizle, gerektiğinde gönlümüzle ve sözümüzle mücadeleden kaçmayız.Tarihimizden ve medeniyetimizden gelen değerlerimizden taviz vermeden yolumuza devam ediyoruz. Türkiye mazlumların yılmaz savunucusudur." dedi.

Daha sonra düzenlenen basın açıklamasında konuşan İHH Nevşehir Şube Başkanı Baki Öncel şunları ifade etti;

"Biz Nevşehir İHH olarak Arakan’da yaşanan soykırıma sessiz kalmamak ve bu zulmü lanetlemek için bu açıklamayı yapma gereğinde bulunuyoruz.
Myanmar’ın yedi eyaletinden biri olan Arakan’da, Rohingya Müslümanları, Myanmar Devleti tarafından sistematik ihlallere maruz kalmaktadır. Rohingya Müslümanları, vatandaşlık hakları ellerinden alınmakla kalmamış bir yandan yasa ile vatansız hale getirilirken, diğer yandan seyahat özgürlüğü, eğitim, sağlık hizmetlerinden yararlanma ve mülkiyet dokunulmazlığı gibi temel hakları da ellerinden alınmıştır.
Zaman zaman işkence ve katliamlara maruz kalan Arakan’lıların 4 milyona yakını neredeyse bu sistematik ihlallerden dolayı çevre ülkelere kaçarken, sağ kalanlar sığındıkları ülkelerde zorlu yaşamlara maruz kalmışlardır.
Arakan’da kalanlar için ise zulüm altında yaşam mücadelesi devam ediyor. Hal böyleyken son günlerde yeniden bir kararla Myanmar Ordusu, Müslümanlara yönelik operasyon başlattı ve bu operasyonda öldürme emri de verildi. Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre 26.08.2017 sabah saatlerinden itibaren özellikle Maungdaw bölgesinde iki gün içinde Myanmar askerleri tarafından başlatılan operasyonda yaklaşık 3000 Rohingyalı Müslüman katledilmiştir.
Katledilenlerin yarısı çocuk ve kadınlardan oluşmaktadır. Yaralı sayısı 1000’in üzerindedir. Yaklaşık 20 bin Rohingya’lı Müslüman Bangladeş’e girmiş, 100 bin sivil ise giremediği için sınıra yakın dağlık bölgede sığınmışlardır. Arakan’ın Buthidaung, Maungdaw ve özellikle Rathedaung bölgelerinde Rohingyalı Müslümanlara ait köyler yakılmış, 700’den fazla ev, cami, Kuran kursu, medrese, okul ve dükkân yakılmıştır. 35’in üzerinde köyden siviller can güvenliği için köyleri terk edip dağlık bölgelere sığınmıştır.
Myanmar ordusu tarafından Maundaw, Buthidaung ve Rathedaung’da katliamlar devam etmektedir. Arakan’dan kısıtlı şartlarda gelen görüntülere ve tanık beyanlarına göre; işkence ve katliamların devam etmekte, çok sayıda kadın ve çocuk canlarını kurtarmak için dağlarda yaşam mücadelesi vermekte, katliamdan kaçan siviller dağlarda sınıra yakın bölgelerde Myanmar askerleri tarafından ateşe maruz kalmakta, bölgenin fiziki koşulları nedeniyle kaçış esnasında da çok sayıda sivil hayatını kaybetmiştir. Bu yaşananlar “soykırım suçu” veya “insanlığa karşı suç” niteliğindedir.
Bu nedenle Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı olmak üzere tüm uluslararası mekanizmaları, hükümetleri, insan hakları örgütlerini ve vicdan sahibi herkesi Arakan’da yaşanan işkence ve katliamı durdurmak için acil eyleme çağırıyoruz. Masum bir insanı katletmek bütün insanlığı katletmektir. Soykırım asla kabul edilemez. Arakan’da katliam durdurulmalı ve bugüne kadar Arakan’da işkence ve katliamdan sorumlu olanlar derhal yargı önüne çıkarılmalıdır.
Bizler Nevşehir ‘den sesleniyorum; Arakan’daki Kardeşlerimiz yalnız değildir.Dün olduğu gibi bugünde mazlumların yanındayız. Tüm kamuoyunu bu zulme karşı sessiz kalmamaya davet ediyoruz. Saygılarımla " Dedi.

Kurban Bağışlarınızı Arakan'a Gönderin!
İHH Nevşehir Şube Başkanı Baki Öncel , İHH İnsani Yardım Vakfı, katliamda sağ kalan ve yaşadıklarını yerleri terk etmek zorunda kalan Arakanlı Müslüman kardeşlerimiz için Kurban bağışında bulunulması için çağrıda bulundu.
Öncel, kurban bağışında bulunmak isteyenler için hesap numarası :

KURBAN 2017 İHH 
Kurban Bedeli: 620 TL
2016 Yılında Kurbanlarınızı 5 kıtada, 
471 bin kilometre katederek, 
89 ülkede 324 şehre ulaştırdık.
Destek ve bağışlarınızla kesilen kurbanlar; 43 bin hisseye, 345 bin paya ayrıldı,
1 milyondan fazla ihtiyaç sahibi faydalandı.
Yine, yola çıkıyoruz. Yine mazlumların yanında olacak; 
Bu yıl Kurbanlarınızı Suriye, Filistin Gazze, Batı Şeria, Irak, Lübnan, Mısır, Türkiye, Ürdün, Yemen Nijer, Etiyopya, Moritanya, Sudan, Somali, Kenya, Myanmar, Arakan, Bangladeş, Filipinler, Moro, Keşmir, Pakistan, Patani, Afganistan, Ahıska, Çeçenistan, Dağıstan, Doğu Türkistan, İnguşeyta, Özbekistan, Tacikistan, Bosna Hersek ve diğerleri… Toplam 106 ülke ve bölgede ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. 
Tıpkı 25 yıldır yaptığımız gibi, 
Bu bayram da Ümmete Kurban. 

Kurban Bedeli 620 TL.
KURBAN BAĞIŞLARINIZ İÇİN:
İrtibat tel: 0 535 932 71 25

NEVŞEHİR İHH  

HESAP NUMARALARI

ZİRAAT BANKASI HESAPNO:0028-72133965-5001
İBAN:
TR900001 0000 2872 1339 6550 01

POSTA ÇEKİ ;
HESAP NO::12504701

KUVEYT TÜRK HESAP NO:
TR 56 0020 5000 0101 9614 1000 01


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.