banner461
banner195

Nevşehir doğal soğuk hava depoları patates ile dolu

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altınışık, depolarda yeterince patatesin bulunduğunu, üreticilerin ve tüccarların kesinlikle karaborsa oluşturma gibi bir düşüncelerinin bulunmadığını söyledi.

Nevşehir doğal soğuk hava depoları patates ile dolu
11 Nisan 2015 Cumartesi 14:27

banner143
banner134

 Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altınışık, depolarda yeterince patatesin bulunduğunu, üreticilerin ve tüccarların kesinlikle karaborsa oluşturma gibi bir düşüncelerinin bulunmadığını söyledi.

"Patateste karaborsa yok, depolarda ürün var"

Altınışık, "Patatesin depolardan çıkış fiyatı şu anda 2 lira 20 kuruş ile 2 lira 40 kuruş arasındadır. Yani kesinlikle 2 lira 60 kuruşu bulmaz." dedi. 

Patatesin Ankara veya İstanbul’daki manavlarda 4- 5 lira aralığında satılmasının kesinlikle Nevşehir’deki üreticilerden kaynaklanmadığını belirten Altınışık şöyle dedi “ Patatesin, Ankara veya İstanbul’daki manavlarda 4- 5 lira aralığında satılması nedeniyle Nevşehir’deki çiftçilerin depolayıp karaborsa oluşturuyor gibi bir pozisyona girilmek isteniyor. Kesinlikle böyle bir şey yoktur. Depolara da gidip görüyoruz. Patatesin depolardan çıkış fiyatı şu anda 2 lira 20 kuruş ile 2 lira 40 kuruş arasındadır. Yani kesinlikle 2 lira 60 kuruşu bulmaz. Ziraat Odası olarak yaptığımız araştırmalarda fiyat artışının Ödemiş ve Adana’nın hasatın gecikmesinden kaynaklandığını belirledik. Ödemiş’te don olması, Hatay ve Adana bölgesinde ise sel meydana gelmesi dolayısıyla patateste fiyat yükseldi. Depo çıkışları 1,5 lira ile 2 lira arasında değişirken 50- 60 kuruş aralığında zam oldu. Bu da doğaldır. Depolama, saklama kesinlikle yoktur. Bir aya kadar Adana ve Ödemiş’te hasat başlayacak. O zamana kadar çiftçilerimizin depolarında patatesleri var. Bütün ihtiyacı da karşılar. Hiçbir sıkıntı yoktur. Kesinlikle Nevşehir veya Niğde bölgesinde patateste karaborsa diye bir şey yoktur. Bu iki il ülkemizin yaklaşık yüzde 60 ihtiyacını karşılıyor. Ambarlarda patatesimiz vardır.” 

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından depolara baskın yapıldığı ve depolanan patatesleri bulduğu yönündeki haberlere inanmadığını belirten Altınışık “ Daha dün burada bir çiftçimizin 40 ton patatesini 2 lira 40 kuruştan sattık. “İsteyen gelsin, istediği kadar veririm” diye de söyledi. Nevşehir çiftçisi kesinlikle karaborsaya girme, mal saklama gibi düşünceye sahip değildir” dedi. 

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Nevşehir’deki bazı üreticilere 12 çeşit tohum üretme yetkisi verildiğini ifade eden Altınışık “ Bakanlıktan tohum üretme konusunda çiftçilerimize yardımcı olmasını istiyoruz. Yetki verilen şirketler patates ekecek. Ama bulduğu bölgede ada ve paftalar birleştirilmiyor. Çok sayıda kişiye ait araziler var. Bunların bir kısmı bulunamıyor, bir kısmı vefat etmiş, mirasçılarında sıkıntı oluyor. Bakanlık veya Tarım İl Müdürlüğü bu konuda yardımcı olurda çiftçilerimiz birinci sınıf sertifikalı tohum yetiştirirse sıkıntıların büyük bölümü aşılır. Tüketicilerde daha kaliteli patates yiyebilir” diye konuştu. 

Nevşehir’de patatesin ağırlıklı olarak ekildiği Derinkuyu ilçesi ile Kaymaklı beldesinde siğil hastalığı sonucu bazı topraklarda ekim yasağı getirildiğini belirten Altınışık şunları ifade etti: “Nevşehirli üreticiler bunun üzerine Kayseri ve Sivas gibi illerde büyük arazilerde ekime başladı. Bunlar Nevşehir Ziraat Odası’nın üyeleridir. Yasaklı bölge nedeniyle fiyatların arttığını da söyleyemeyiz. Bundan sonra fiyatlarda artış beklemiyorum. 2 lira 20 kuruş ile 2 lira 40 kuruş arasında depo çıkışlarının devam edeceğini düşünüyorum.” 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
tabi canım kesin öledir - 3 yıl önce
tabi kesinlikle öledir
Avatar
hüseyin - 3 yıl önce
2 sene önce çöpe atıyorduk. biraz para girsin çiftçinin cebine. sonuçta hırsızlıktan kazanmıyorlar. analarının ak sütü gibi helaldir
Avatar
mahmut - 3 yıl önce
Allah tan korkun 2.30 a çıkış diyorsunuz bu tabı 4 lira olur Allah gözünüzü doyursun izmir ve adana da taze patates telef olmasaydı elinizde çürüyecekti sonbaharda 1lira ya markette satılan patates sizde 2.3lira oldu bu tam bir fırsatcılık..daha 1hafta önce cıktı haber1.60tl cıkıs vardı ne zaman 2.30oldu
Avatar
KAÇAKÇILAR - 3 yıl önce
patates 2.30 di̇yorlar tonlarca patates satiyorlar nerde bunun vergi̇si̇ arayan yok soran yok herkes hali̇nden memnun tabi̇i̇.
Avatar
mustafa karaman - 3 yıl önce
bu stok olayı üreticiden kaynaklanmıyor üreticinin elinde mal var siz asıl onu aracı simsarlara sorun citci emegını alıyor hakkıda malını alan olduda satmadımı bırakın cıftcıyle yorum yapmayı sız aracı fırsatcıya bakın
Avatar
.... - 3 yıl önce
yav he he nevşehirde karaborsacı tefeci ne arar de mi :)
Avatar
ukrayna - 3 yıl önce
seneye ukraynadan patates geliyor ithal. anlaşmalar imzalandı. ihtiyacın yarısı kadar ithal papates geliyor kg 90 kuruş herşey dahil. seneye görüşürüz 5 tlci patatesçiler
Avatar
dolmuşcu - 3 yıl önce
patetes karaborsacıları devlete olan elektirik parasını ödeyin ödemeseniz haram olsun