banner461
banner195

Nevşehir'e Mostar Köprüsü'nün benzeri yapılıyor

Nevşehir Belediyesi tarafından Bosna’daki Mostar Köprüsü’nün bir benzeri olacak köprü inşaatına başlandı.

Nevşehir'e Mostar Köprüsü'nün benzeri yapılıyor
21 Kasım 2016 Pazartesi 14:42

banner143
banner134
İnceleme ve ziyaret amaçlı Bosna-Hersek’e giden Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, etkilendiği Mostar Köprüsünün aynısını Nevşehir'e yaptırmak amacıyla çalışma başlattı. 

Nevşehir Belediye
Başkanı Hasan Ünver, Mostar şehrinde bulunan Mostar Köprüsü'nün mimarisinden etkilenerek, aynısının inşası için Nevşehir'de çalışmalara başladı.

Ünver: Nevşehir'e Yeni bir şaheser geliyor. Yakında inşallah!

Köprü ile ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Hasan Ünver, kısa süre içerisinde köprünün faaliyete geçeceğini ve Nevşehir'e bambaşka bir güzellik katacağını söyledi.
Ünver, ''Köprümüz tamamlandığında Nevşehir'e çok değerli bir eser kazandırmış olacağız. Çok farklı bir mimaride yapı oluyor. ''dedi.

Nevşehir'e Türk tarihinin önemli eserlerini yaşatacaklarını belirten Ünver, şunları söyledi:

''Gerek Selçuklu İmparatorluğu ve gerekse Osmanlı İmparatorluğu zamanında dünyanın önemli şehirlerine eserler kazandırılmış. Bazı eserler yabancı ülke sınırları içerisinde yer alıyor. Biz gidip gördüğümüz ve çok hoşumuza giden eserlerin kopyasını şehrimize uygulamaya çalışıyoruz. İspanya'nın bazı kentlerinde uygulanan taş kaldırımlar, Bosna Hersek'teki Mostar Köprüsü ve bunun gibi çok sayıda eseri kentimize kazandırmaya ve güzelleştirmeye çalışıyoruz. İnşallah Mostar Köprüsü gibi dünya mirasları listesinde yer alan bir eseri de şehrimize kazandırıyoruz. Şimdiden hayırlı olsun. İnanıyorum ki halkımızda bu eserlere yoğun ilgi gösteriyor.''


Niğde yolu üzerindeki Külliye yanına birebir kopya edilen Mostar Köprüsü, şimdiden Nevşehirli vatandaşların büyük ilgi ve beğenisini topluyor.

-Mostar Köprüsünün özelliği nedir?-

Mostar Köprüsü, Bosna-Hersek Cumhuriyeti'nin Mostar şehrinden geçen, Neretva Nehri üzerinde Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayruddin tarafından 1566 yılında inşa edilen köprü. Mimar Hayruddin, köprü için 456 kalıp taş kullandı. Köprü, çevresindeki kente adını da verdi. Mostar, Hersek bölgesinin ana kenti oldu. Neretva Nehri'nden 24 metre yüksekte 30 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğinde olan Mostar Köprüsü, dönemine göre gelişmiş bir teknolojiyle inşa edildi. Köprü inşaatında 456 kalıp taş kullanıldı. Köprü, inşa edildikten sonra yakınındaki şehre ismini verdi, şehirde ticareti canlandırdı ve zenginleştirdi. Böylece Mostar, Hersek bölgesinin önemli bir şehri haline geldi.
Mostar Köprüsü, cesur sporcular tarafından yıllarca bir atlama platformu olarak kullanıldı. Geleneğe göre şehrin erkekleri, nişanlılarına cesaretlerini ispatlamak için düğün öncesinde köprüden atlarlardı. Dünyaya Açılan Eski Bir Köprü: Mostar


Bosna Hersek’in Mostar şehrini tam ortadan bölen Neretva Nehri’nin üzerindeki yaşlı bir yapıdır Mostar Köprüsü. Sadece tarihi önemi veya mimari bir harika olması değildir onu özel yapan. Yüz yıllardır sayısız insanın bir kıyıdan diğerine geçişine izin verirken, fiziksel ve manevi bir köprü görevi de görmüştür. Zaman içinde çok yara almıştır ama yeniden ve daha güçlü olarak ayağa kalkmıştır. Eğer biraz yakınlaşıp da kendisine kulak verirseniz, size bir çok hikaye anlatır.
mostar koprusu (5)
Tarihiyle Mostar Köprüsü
1566 yılında, Mimar Sinan’ın öğrencilerinden olan Mimar Hayreddin tarafından inşa edilen köprü o kadar beğeni toplamıştı ki, çevresindeki bölge de aynı isimle anılmaya başlandı. O zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’nun toprakları arasında olan Hersek Bölgesi’nin ana kenti de bu tarihten sonra Mostar Bölgesi oldu. Oldukça ustaca bir teknik kullanılarak inşa edilen köprü, her açıdan Mimar Sinan’ın eğitiminden geçen bir elin eseri olduğunu belli ediyordu. İslam mimarisinin en dikkat çekici yapılarından biri olan ve Boşnakça “Stari Most” olarak isimlendirilen köprü, nehrin iki farklı yakasında yaşayan Hırvat ve Müslüman kesimleri birbirine bağlayarak yüz yıllarca Balkanlar’ın en önemli figürleri arasında yerini sağlamlaştırdı.
mostar koprusu (4)
Yıkımı
Tam 427 yıl boyunca ayakta duran Mostar Köprüsü’nün aldığı en büyük darbe ise 9 Kasım 1993’te Bosna-Hersek Savaşı sırasında oldu. Tanktan köprüye yapılan ateşlemeler sadece ihtişamlı bir tarihi yapıya zarar vermiyor, aynı zamanda Bosna-Hersek’in çok uluslu yapısını da yerle bir ediyordu. Balkan topraklarının kardeşlik simgesi yavaş yavaş Neretva Nehri’nin sularına gömülürken, arka manzarada savaşın yıkıcı darbeleri hala devam ediyordu.
mostar koprusu (3)
Köprü Yeniden Yükseliyor
Yüzlerce yıllık barış bir anda yıkılmış gibi görünse de her zaman yeniden uzlaşma imkanı bulunur. Bosna Hersek’te savaşın yaraları yavaş yavaş sarılırken gözler kardeşlik simgesi olan Mostar Köprüsü’ndeydi. 1997 yılına gelindiğinde UNESCO ve Dünya Bankası’nın öncülüğünde köprü yeniden inşa edilmeye başlandı. Mimar Sinan’ın usta öğrencileri kalmamıştı artık ancak arkalarında bıraktıkları izleri takip ederek onların yolundan yürümek mümkündü. Böylece köprünün ilk yapıldığı zamanlardaki taşları bulmak amacıyla artık kapanmış olan taş ocağı yeniden açıldı ve aslına uygun taşlarla yeniden inşa edilmeye başlandı. 2004 yılında, ulusları birleştirmesiyle nam salmış Mostar Köprüsü yeniden inşa edilmiş ve kardeşliğin yıkılamayacağı tekrardan gösterilmişti.
mostar koprusu (2)
Mostar Köprüsü’nden Atlayış
2005 yılında Dünya Mirası Listesi’ne eklenen Mostar Köprüsü’nün bir de eğlenceli bir aktivitesi bulunmakta. İlk olarak 1664 yılında yapılan ve her sene temmuz ayında köprünün üstünden genç erkekler kendilerini Neretva Nehri’nin sularına bırakıyorlar. Kulağa ilk başta korkutucu gelebilir ama bunu tamamen eğlenmek, nehrin sularına dalmak ve de biraz cesaretlerini sergilemek için gerçekleştiriyorlar.

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Adem pınar - 2 yıl önce
nevşehire has bir phoje yapilmasi gerekir her seyin orjinali güzeldir mostar köprüsünün aslı varken sahtesini nevşehire yapmak ne kazandıracak şehrimize orjinal projeler üretilmeli