banner461
banner195

Nevşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma programı

Nevşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Çanakkale Zaferinin 100. yıldönümü ve 18 Mart şehitleri anma günü münasebetiyle program yapıldı.

Nevşehir E Tipi Kapalı  Ceza İnfaz Kurumunda 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma programı
20 Mart 2015 Cuma 10:33

banner143
banner134
Nevşehir E Tipi Kapalı  Ceza İnfaz Kurumunda Çanakkale Zaferinin 100. yıldönümü ve 18 Mart şehitleri anma günü münasebetiyle program yapılmıştır. Ceza İnfaz Kurumu çok amaçlı konferans salonunda  mahkumlara yönelik olarak yapılan program Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler için 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi  ile açılmıştır.  Ardından konuşmacı Mehmet Emin Gülen Ortaokulu öğretmeni Atila Uğur tarafından 18 Mart Çanakkale konulu söyleşi yapılmıştır. Atila Uğur “Çanakkale  yokluklar içinde bir vatan müdafaasının bir milletin nasıl şahlandıracağının eşsiz ispatıdır. Çanakkale Zaferi bir son değil, bir başlangıçtır.  Bugün; Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale  Zaferi'nin 100. Yıldönümünü anmanın ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü'nü idrak etmenin onurunu yaşamaktayız. Çanakkale Zaferi; dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Ulusunun belirleyici bir rol oynadığı, Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk ulusunun Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakarlığının doruk noktasına ulaştığı bir saygınlık ve azmin mücadelesi olmuştur. Ancak İtilaf devletlerinin Çanakkale cephesini açarken unuttuğu bir şey vardı ki, o da Türklerin askeri ve manevi gücü idi. En güçlü ve modern silahlarla donatılmış zırhlılar boğaza girdiklerinde, Türklerin direnmekten vazgeçeceği sanılmıştı. Kuşkusuz bu büyük bir yanılgıydı. İngilizler, Çanakkale’deki Türk savunmasını ve manevi gücünü görmezlikten gelerek büyük bir hesap hatasına düştüler ve sonunda Türklüğün manevi gücüne yenik düştüler Çanakkale  Zaferi, Seyit Onbaşıların, Niğdeli Alilerin vatan için neler yapılabileceğini gösterdiği bir zaferin ve kahramanlığın destanıdır. Kuşkusuz Çanakkale  Zaferinin en önemli noktası ve Türk milletine en büyük armağanı Mustafa Kemal  ve onun askeri dehasının tarih sahnesine çıkmasıdır  Lord Kinrossun yazdığı gibi; dört yıl süren kanlı  çatışmalardan hiç mağlup olmadan çıkan tek Türk komutanı Mustafa Kemal’dir.  Köşkler, konaklar, aşifte yalılarının yaşamı değil, harp meydanları böyle bir dehayı Türkiye’nin lideri yapmıştır… Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk  ve silah arkadaşları olmak üzere bizlere bugün onur ve gururla andığımız büyük zaferi yaşatan Çanakkale’nin kahraman şeditlerini rahmet, minnet ve şükranla anıyorum, Ruhları şad, mekânları cennet olsun  dedi.  Akabinde müzik öğretmeni Hasan Kılınçcı tarafından kahramanlık türküler söylenerek program sona erdi.

      Ceza infaz kurumu müdürü Ali Başekin, Çanakkale gibi önemli bir günü andıkları için duygulu anlar yaşadıklarınıÇanakkale’nin bir zaferden öte bir Türk Destanı olduğunu ve bu tür önemli günlerde hükümlü/tutukluların sosyal kültürel yönden gelişimlerine  katkıda bulunmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.