banner461
banner195

Nevşehir in Uyuşturucu Gerçeği

Ülkemizle birlikte ilimiz Nevşehir i de içine alan büyük tehlike madde bağımlılığı gerçeğinin sizler için gözler önüne seriyoruz.Toplumumuzda Eğitimcilerimizden bütün ailelerimize büyük iş düşüyor.Lütfen büyük acılar yaşamammak için çocuklarımıza sahip çıkalım.İşte Uyuşturucuda Nevşehir ve Türkiye Gerçeği....

Nevşehir in Uyuşturucu Gerçeği
21 Ağustos 2013 Çarşamba 16:50

banner143
banner134

 Türkiye'de geçen yıl yapılan 24 bin 599 uyuşturucu operasyonunda, 47 bin 153 kişi gözaltına alındı. Operasyonlarda 74 ton esrar, 11 ton eroin, 402 kilogram kokainle 1,6 milyon ecstacy ele geçirildi Son 5 yılda uyuşturucu kaçakçılarına yönelik operasyonlar yüzde 48, gözaltına alınan şüphelilerin sayısı ise yüzde 55 arttı 105’i doğrudan, 260’ı dolaylı olmak üzere toplam 365 kişi uyuşturucu madde kullanımından hayatını kaybetti.

Türkiye'de son yıllarda 65 yaş ve üzerinde uyuşturucudan hayatını kaybedenlerin sayısında da önemli artış oldu. Uyuşturucudan hayatını kaybedenlerin çoğunda ölüm nedeni, yüksek doz veya çoklu madde kullanımı olarak belirlendi. 

Ölümlerin yüzde 81'inde Afyon türevi en az bir madde, yüzde 19'unda ise Afyon türevleri içermeyen maddeler saptandı. 3 olguda solvent ve 2 olguda çakmak gazı solunmasına bağlı olmak üzere, olguların yüzde 4,8'inde uçucu solunmasına bağlı ölüm saptandı.

Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi'nin Nevşehir'deki uyuşturucu gerçeğini ortaya koyduğu ürkütücü rapordan bir detay daha çıktı. 

En yüksek ölüm oranları sırasıyla yüzde 42,9 ile İstanbul, yüzde 8,6 ile Adana, yüzde 5,7 ile Mersin, yüzde 4,8 ile Antalya, yine yüzde 4,8 ile Ankara, yüzde 3,8 ile Gaziantep, yüzde 2,9 ile NEVŞEHİR ve yüzde 2,9 ile Van'da gerçekleşti.

Nevşehir de özellikle turizm beldeleri Uçhisar,Göreme,avanos,Ürgüp,Mustafapaşa,Ortahisar başta olmak üzere Nevşehir Merkez,Gülşehir,Derinkuyu ilçelerinde madde bağımlılığı konusunda son yıllarda hızlı artışın ürkütücü boyutlara ulaştığı ifade ediliyor...
Madde bağımlılığındaki Bu artış Suç oranlarınıda direkt olarak etkiliyor.
En son yaşanılan Kayıp cinayet gibi olayların perde arkasında da bu gerçek yatıyor olması oldukça düşündürücü ve ürkütücü...

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.