banner461
banner195

Nevşehir Kale Civarında Temizlik Çalışmaları Sürüyor

Nevşehir Kalesi Civarında Boşaltılan Konutların Yıkımı sonrası havalarında iyi gitmesini fırsat bilen Nevşehir Belediye ekiplerince temizleme çalışmaları başlatıldı.

Nevşehir Kale Civarında Temizlik Çalışmaları Sürüyor
24 Ocak 2014 Cuma 18:59

banner143
Nevşehir kale mahallesi temizleniyor
İlgili Galeriye Git
banner134

Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilerek TOKİ işbirliğinde hayata geçirilen Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 11 mahalle boşaltılan konutların yıkım çalışmaları sonrası bu bölgede hummalı bir temizlik çalışması sürüyor.
Türkiye genelinde nüfus bazlı olarak ele alındığında en önemli kentsel dönüşüm projesi olarak da değerlendirilen ve Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilerek Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ) işbirliğinde hayata geçirilen Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 11 mahalle boşaltılan konutların yıkımının ardından şimdide temizlik çalışmaları aralıksız devam ediyor.
Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde,2403 konutun kentsel dönüşüme dahil edildiği Raşitbey, Memişbey, Dere,Eskili, Cami Cedid,Cami Atik, Tahta Cami, Bektik, Cumhuriyet, Kapucubaşı ve Musa Paşa Mahallesindeki konutların boşaltılarak yıkımlarının ardından Bekdik Mahallesi dışındaki alana yıkım sonrasında konut yapılmayacağını açıklanmıştı.


Şuan hala hazırda bütün hızıyla süren çalışmalar hakkında bilgi veren Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, "Dünya'nın en büyük yeraltı şehri Nevşehir'de turizme kazandırılacak. Kale civarındaki mahallerin altında uzun mahzenlerle birbirine bağlanan dev bir yer altı şehri mevcut. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izni ile temizlik çalışmaları başlatmış bulunuyoruz.

Yer altı şehri Derinkuyu ve Kaymaklı'da olduğu gibi sadece gezinti için kullanılmayacak. Nevşehir yer altı şehrinin içinde alışveriş alanları ile yer alacak.

İnsanlar Dünya'nın dört bir köşesinden Kapadokya'ya gelirken yer altı şehirlerinde alışveriş yapmanın heyecanı ile bölgeye akın edecek" dedi. Kentsel Dönüşüm kapsamında boşaltılan konutların yıkımınının tamamlanmasının ardından bu bölgede Temizlik çalışmalarınında devam edildiğini kaydeden Ünver, Temizlik çlışmalarıyla ortaya çıkan nahoş görüntüden kurtularak yaklaşık 700 bin metrekarelik bu alanın turizme kazandırılacağını söyledi.

Ünver, TOKİ'ye bina yapımı için Nevşehir Belediyesi tarafından başka bir alanın tahsis edileceğini de sözlerine ekledi. 

İşte bugün de devam eden ve Nevşehir Belediyesi tarafından Nevşehir Kale civarında yürütülen Temizlik çalışmalarına ilişkin FİB Haber Merkezimizin objektiflerine takılan görüntüler...Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Haco - 4 yıl önce
temizlik imandandır.
Avatar
aa - 4 yıl önce
yerine 640 daire yapılacak denilmişti odamı iptal edildi
Avatar
tahir ust - 4 yıl önce
e hani villalar yapılacaktı oraya hayalmi oldu yani
Avatar
nevşehirli - 4 yıl önce
bekdik mahallesi dışında demiş sayın başkan yani sadece o kısmamı yapılacak toki birde tokiye bina yapımı için başka bir alan tahsis edileceği söylenmiş. son olarak şuan 754 adet konut ihalesi var 4.etap sanırım sizlerin kafasıda benimki gibi allak bullak oldu :) sayın fib haber bu konular hakkında bizleri bilgilendirirseniz memnun oluruz. teşekkürler..
Avatar
nevşehirli - 4 yıl önce
yeraltı şehri projesi haya geçerse nevşehir merkez için tarihi bir adım atılmış olur. malum bölgeye gelen turist ürgüp,göreme,avanos vs.. buraları gezip gidiyor. hiç değilse artık gezi listelerine nevşehir merkez yeraltı şehrinide eklerler.. inşallah sayın başkan kale ve çevresinide turizime ve halka kazandıracaktır.
Avatar
LTF... - 4 yıl önce
kentsel dönüşüme selam olsun balıkesirden
Avatar
Murat - 4 yıl önce
şimdi bekdik mahallesine 600 konut yapılacakmı? yoksa başka alanmı konut yapımı için toki̇ye tahsis edilecek.başka alandan başkanın kastetmek istediği ihalesi yapılacak olan 754 konut mu?bu işleri iyice arap saçına çevirdiler ya.bir kişi çıkıpta net bir bilgi vermiyor.hep karınlarından konuşuyorlar.fib haberci arkadaşlar lütfen bu işe bir açıklık getirin .nede olsa siz başkanla daha fazla haşır neşir oluyorsunuz.güzel haberlerinizi bekliyoruz
Avatar
şemsi paşa pasajından - 4 yıl önce
insanların orada bıraktığı anılarını da yıkmaya gücün yetiyor mu hasan paşam?