banner461
banner195

Nevşehir Kızılırmak'ta yeni bir balık türü keşfetti

Nevşehir'in Gülşehir ilçesinden geçen Kızılırmak Nehri'nde Türkiye sularında ilk kez görülen bir balık türü herkesi şaşırttı.

Nevşehir Kızılırmak'ta yeni bir balık türü keşfetti
03 Kasım 2017 Cuma 17:58

banner143
banner134
Nevşehir'in Gülşehir ilçesinden geçen Kızılırmak Nehri'nden çıkan ve Türkiye sularında ilk kez görülen bu balık türü herkesi şaşırttı. İsmail Gökşen isimli bir vatandaşımız, Nevşehir'in Gülşehir ilçesinden geçen Kızılırmak nehri üzerinde yeni bir balık türü keşfetti. FİB Haber Merkezine açıklamada bulunan İsmail Gökşen, Tatlı su balıklarını kapsayan bir araştırma üzerine çalışıyordum. Bu sabahki araştırmalarım esnasında Gülşehir barajının altındaki sığ sularda yeni bir balık türü keşfettiğimi farkettim. Bu yeni tür tıpkı akvaryumcularda satılan ve Lepistes adı ile bilenen balık cinsi ile hemen hemen aynı fiziksel ve karakteristik özelliklere sahip. Bu yeni türün Lepistes’ten farkı ise pullu olması ve kuyruk kısmının tatlı su balıklarında olduğu gibi kalın olması ayrıca kuyruk ve yüzgeçleri ise alabalık gibi benekli...
Bu özellikler bana şunu işaret ediyor ki muhtemelen Kızılırmak sularına bırakılan Lepisteslerin tatlı su kefali ile birleşmesi ile melezlenen bir tür olduğu kanaatindeyim...Bilindiği gibi daha öncede Kızılırmak’ta Piranalar yakalanmıştı. Piranalar egzotik sıcak su yani ılıman kuşak balığı olduğu için Kızılırmak’ta soğuk kış aylarını geçirmesi ve üremesi imkansızdır ama lepistesler soğuk suya daha dayanıklı olduğu için bu balıklar bir şekilde farklı bir ırmak balığı ile melezlenmişler. Kızılırmak'ta bilinen toplamda 11 farklı balık türü mevcut olduğunu biliyordum. Şimdi buna bir yenisi daha eklenmiş oldu.Bölgedeki araştırmalarımız bu yeni türün ardından dahada artacaktır...

Kızılırmak'ta ciddi bir araştırma yapılarak balık faunasının belirlenmesi ile nehrin balık çeşitliliğinin ortaya konulması gerektiğini ifade eden Gökeşn, bu balıkların ekolojik istekleri belirlenerek, korunması adı altında alınabilecek tedbirlerin de yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.


Kızılırmak nehrinde A.Sazan-Pullu Sazan-Kadife-Levrek-Yayın-Alabalık ,Kefal-Kara balık-Çapak-Sudak-Turna-Gümüş Nadiren Yılan Balığı bulunur.
Gülşehir barajının altındaki sığ sularda bulundu. ​

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.