banner461
banner195

Nevşehir Külliyesi 2016 Yılında Açılacak

Tarih de Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’dan sonra yapılan en büyük Külliye konumundaki Nevşehir Külliyesi’nin yapımı hızla devam ediyor.

Nevşehir Külliyesi 2016 Yılında Açılacak
16 Aralık 2015 Çarşamba 11:56

banner143
banner134
 Tarih de Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’dan sonra yapılan en büyük Külliye konumundaki Nevşehir Külliyesi’nin yapımı hızla devam ediyor.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in bizzat yakından takip ettiği Nevşehir’de geleceğe bırakılacak en temel eserler arasında yer alan Nevşehir Külliyesi’nin minareleri dışında bu yıl sonuna kadar kaba inşaatının tamamlanması planlanıyor.

Bu kapsamda Selatin Camiini çevreleyen bölgelerde küçük kubbelerin yanı sıra, ana kubbenin de kalıplarının oluşturulması çalışmalarında sona gelindi. Heybetli görünümü ile de dikkat çekecek Kubbe bölümünün betonla kaplanması ise önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek.

Nevşehir Belediyesi tarafından  projelendirilerek Nevşehir Belediyesi ve  Nevşehir Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile işbirliği içerisinde yapımı devam eden Nevşehir Külliyesi, Selçuklu ve Osmanlı Mimarisi’ nin izlerini taşıması açısından da oldukça anlamlı bir merkez görünümünde.

Kapalı mekanlarının yanı sıra, açık mekanları ile birlikte 16 bin 500 kişinin aynı anda ibadet yapabileceği Selatin Camiinin de hizmete kazandırılacağı Külliye bünyesinde ayrıca  Abdesthane,  Gasilhane,  Gusulhane, Kütüphane, Taziye  Evi, Morg, Konferans salonu, otopark ,  market  ve dini eğitimlerin gerçekleştirileceği çeşitli sosyal donatılar yer alacak.

Hayırsever vatandaşların destekleri ile aralıksız devam eden Nevşehir Külliyesi, 2016 yılında hizmet vermeye başlayacak.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.