banner461
banner195

Nevşehir Meryem Ana Kilisesi'nde dizi talanı yargıya taşındı

Nevşehir Meryem Ana Kilisesi'nde dizi talanı yargıya taşındı...'Bazı emanetler yürekte taşınır' sloganıyla Fox TV'de yayına başlayan Emanet dizisinin çekildiği tarihi Meryem Ana Kilisesi'ni ayakta tutan demir gergiler kesildi. Kapadokyalılar suç duyurusunda bulundu; yapım şirketi ise iddiayı yalanlıyor...

Nevşehir Meryem Ana Kilisesi'nde dizi talanı yargıya taşındı
03 Eylül 2014 Çarşamba 13:52

banner143
banner134
Nevşehir'de Tarihi Meryem Ana Kilisesindeki Demirlerin Kesilmesi Yargıda ...Nevşehir'de 1849 yılında inşa edilen Meryem Ana Kilisesi'nde sütunları birbirine bağlayan, bakımsızlıktan yıkılmak üzere olan yapının ayakta durması için hayati önem taşıyan 2 gergi demir kesildi. Demirlerin, Fox Tv’de başlayan 'Emanet' dizisi ekibince daha rahat çekim yapabilmek için kesildiği öne sürülüyor; yapım şirketi iddiayı yalanlıyor.

Meryem Ana Kilisesi’ni ayakta tutan sütunların arasındaki demir gergiler kesildi.

Nevşehir kent merkezinde 1849 yılında inşa edilen ve bakımsızlıktan harabeye dönen Meryem Ana Kilisesi'nde sütunları birbirine bağlayan 2 gergi demirinin bir televizyon kanalında yayınlanan dizinin çekimleri öncesi kesildiği iddiası yargıya taşındı.


Kapadokya’da, 1924’teki mübadelede gönderilen Rumlardan kalan tarihi kilise, kültür varlığı olarak tescil edilmesine rağmen restorasyon bir türlü başlatılmadığı için yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Adını duvarlarındaki Hz. Meryem'in ölümünün (Koimesis) tasvir edildiği mozaiklerden alan kilise, Rumların gönderilmesinden sonra 1950-1983 yılları arasında Nevşehir Cezaevi olarak kullanıldı. 1983 yılında boşaltılan kilise, 1986 yılında Milli Emlak Müdürlüğü tarafından kültürel faaliyetlerde kullanılmak şartıyla Nevşehir Belediyesi'ne tahsis edildi. O günden beri restore edilmeyen ve kaderine terk edilen kilisede, geçen haftalarda Fox Tv'de yayınlanacak ‘Emanet’ dizisinin çekimleri yapıldı. Milliyet'ten Arif Balkan'ın haberinde yer alan iddialara göre çekim ekibi, kilise içerisine yerleştirilemeyen kameraları gerekçe göstererek yapının sütunlarını birbirine bağlayan iki gergi demirini kesti. Kesilen demirler kilise içine bırakıldı.

‘BABALARININ ÇİFTLİĞİ Mİ?'

Savcılığa suç duyurusunda bulunan Kapadokya Tarih Kültür Araştırma ve Koruma Derneği Başkanı Mükremin Tokmak, "Demirlerden ikisi elektriğin olmadığı bir yerde 'spiral' kullanılarak kesilmiş. Demirlerin dışarı çıkarılmamış olması hırsızlık ihtimalini düşürüyor" dedi. Tokmak, dizi çekimleriyle ilgili ise, "Kapadokya'yı babalarının çiftliği gibi kullanıyorlar. Bu demirlerin kesilmesi durumunda çatı, çok ağır olduğundan mutlaka çöker. Müze Müdürlüğü 'Biz karışamayız' diyor. Bakanlık kiliseyi belediyeye tahsis etmiş ki belediye ise bu bölgede bulunan 3 bin adet eski Rum evlerini kentsel dönüşüm adı altında yıktı. Tahribat çok büyük" diye konuştu.
Kilisenin yapısını iyi bilen Nevşehirli restorasyon uzmanı mimar Doğan Onur Araz da kilisede kesilen gergi demirlerinin yapının ayakta durabilmesi için hayati önem taşıdığını belirtti.

Dizinin sahnelerinden birinde de demir gerginin yerinde yeller esiyor.

‘Zaten harabe’ymiş!

Dizinin yapımcılığını yürüten Gold Yapım Şirketi yetkilileri ise iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Yapım şirketi yetkililerinden Ahsen Tüzün, ekiplerinin tarihi yapılarda son derece titizlikle çalıştığını belirterek "Kilisede birkaç kez çekim yaptık. Zaten oldukça bakımsız ve harabeyi andıran bir yapı. Tarihi mekânlarda herhangi bir çivi dahi çakmadan, sanat tarihçileriyle çalışıyoruz. Bizle ilgili bir durum değil. Zaten savcılıkta da bu yönde ifade kullandık" diye konuştu.

Herkes topu birbirine attı

Meryem Ana Kilisesi'nin mülkiyeti Hazine'ye ait. 1996 yılında Nevşehir Belediyesi'ne tahsis edilen kilisede 2003 yılında restorasyon çalışmaları başladı ancak bugüne kadar kurul onayına sunulmadı. Tokmak, kurumların topu sürekli birbirlerine attığını belirterek “Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Müze Müdürlüğü, yapı hakkında tüm sorumluluğun belediyeye ait söylüyor. Herkes topu birbirine atıyor" dedi. Yapı ile ilgili bilgi veren Nevşehir Belediyesi, çalışmaların kısa zamanda başlayacağını söylese de içinden çıkılamaz hal alan restorasyon süreci binanın günden güne çökmesine neden oluyor.

Kilisenin cezaevi olarak kullanıldığı dönemde yönetmen Yılmaz Güney, yazar Kemal Tahir tutuklu kalmıştı. Kilisede daha önce de Türkan Şoray ve Hakan Balamir’in oynadığı 1973 yılı yapımı Mahpus filmi çekilmişti.

Kaynak:
http://haber.rotahaber.com/meryem-ana-kilisesinde-dizi-talani_485487.html

Nevşehir’deki tarihi Meryem Ana Kilisesi’ni ayakta tutan gergi demirlerin ‘Emanet‘ adlı bir dizinin ‘rahat çekilebilmesi’ için kesildiği öne sürüldü. Yapım şirketi iddiayı yalanlarken, Kapadokya Tarih Kültür Araştırma ve Koruma Derneği suç duyurusunda bulundu.

Hırsızlık için değil


Milliyet’ten Arif Balkan’ın haberine göre, 1849 yılında inşa edilen Rumlardan kalma tarihi kilisenin kesilen gergi demirleri için Kapadokya Tarih Kültür Araştırma ve Koruma Derneği Başkanı Mükremin Tokmak suç duyurusunda bulundu.
İddiaya göre, Fox TV’de yayınlanan Gold Yapım Şirketi’nin prodüksiyonunu üstlendiği Emanet dizisinin çekim ekibi kameraları rahat yerleştirebilmek için demirleri kesti.
Tokmak konuyla ilgili, “Demirlerden ikisi elektriğin olmadığı bir yerde ‘spiral’ kullanılarak kesilmiş. Demirlerin dışarı çıkarılmamış olması hırsızlık ihtimalini düşürüyor” dedi.
Demirlerin kesilmesiyle çatının çok ağır olduğu için mutlaka çökeceğini söyleyen Tokmak, “Kapadokya’yı babalarının çiftliği gibi kullanıyorlar. Müze Müdürlüğü ‘Biz karışamayız’ diyor. Tahribat çok büyük” diye konuştu.
Dizi ekibi reddetti
Dizinin yapımcılığını yürüten Gold Yapım Şirketi’nden Ahsen Tüzün iddiaları reddederek, “Kilisede birkaç kez çekim yaptık. Zaten oldukça bakımsız ve harabeyi andıran bir yapı. Tarihi mekânlarda herhangi bir çivi dahi çakmadan, sanat tarihçileriyle çalışıyoruz. Bizle ilgili bir durum değil. Zaten savcılıkta da bu yönde ifade kullandık” diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
halk - 4 yıl önce
Para icin herseyi yapar bunlar.tarih mi bosversene restore ederiz alisigiz.
Avatar
ŞİMDİ DEĞERE GEÇTİ - 4 yıl önce
beledi̇ye çok sahi̇p mi̇ çiktida şi̇mdi̇ değeri̇ artti önemli̇ olan zamaninda kiymeti̇ni̇ bi̇lmek
Avatar
siyasi yorumcu atakan - 4 yıl önce
bravo, mülki amirlere...