banner461
banner195

Nevşehir Mısır’daki Hukuksuzluğa Sessiz Kalmayacak

Nevşehir Mısır'daki kardeşleri için sessiz kalmayacak. Cuma namazından sonra Gülbahçe önünden Mısır'a selam gönderilecek

Nevşehir  Mısır’daki Hukuksuzluğa Sessiz Kalmayacak
10 Nisan 2014 Perşembe 20:02

banner143
banner134

 Mısır’daki Hukuksuzluğa Nevşehir Sessiz Kalmayacak

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Mısır'daki kardeşleri için sessiz kalmayacak. Cuma namazından sonra Gülbahçe önünden Mısır'a selam gönderilecek

İHH İnsani Yardım Vakfı Nevşehir Koordinatörlüğü tarafından 11 Nisan 2014 Cuma saat 13.45'de Gülbahçe önünde vatandaşların da katılımıyla basın açıklaması yapılacak.

İHH Nevşehir Koordinatörlüğü'nden yapılan açıklamada; "Mısır’da 529 insanın hayatına son verecek olan bir kararın birkaç ay içinde nasıl böylesine hızlı bir yargılama sürecine sığdırıldığı soru işaretleri ile dolu. Hukukun en temel prensiplerinden olan savunma hakkının kullanılmasına bile izin verilmeyen birkaç oturum ardından, fütursuzca ve özensiz bir karar ortaya çıktı.

Bir kısmı tutuklu bulunan sanıkların göstermelik dahi olsa savunma yapmalarına fırsat verilmemiştir. Ülke dışına kaçmak zorunda kalan kimi göstericiler de savunmaları dahi alınmadan gıyabında idama mahkum oldu.

Cunta mahkemelerinin son karar duruşmasında neredeyse her dakikaya 26 idam sığdırarak kendi rekorunu kıran Mısır adaleti (!) kararın ölçüsüzlüğünü izah etme ihtiyacı dahi hissetmedi. Darbe karşıtlarını dünyanın gözleri önünde camilerin içinde katleden cunta, binlerce kişinin öldürüldüğü bu katliamlardan sağ kurtulanları da böyle bir idam kararı ile cezalandırmıştır. Karar, bu devlet terörüne karşı çıkanlara bundan sonrası için adeta gözdağı vermekte. Mısır halkı ne yazık ki tüm katliam, yaralama, yasa dışı baskı ve sindirmelere karşı yalnız bırakılmıştır. Halkı yalnız bırakmakla yetinmeyip bir de cuntaya sahip çıkan Batılı ve bazı Arap ülkelerinin tutumu cuntayı cesaretlendirmiştir. Son karar bu açıdan darbecilere verilen siyasi kredinin sonuçları. En azından Türkiye’de bir ağacın kesilmesi yada Twitter’ın kapatılmasına gösterdiği sertlikte Mısır’daki idamlara eleştiri getirmesi beklenen Batılı ülkeler, iki yüzlü yaklaşımları ile bir kez daha sınıfta kalmıştır. Demokratik değerler üzerine inşa edildiği iddiasındaki Batı, Mısır’da darbe olduğunda ses çıkarmadığı gibi, üstelik darbecilere siyasi ve ekonomik kredi açmış, Müslümanlar söz konusu olduğunda demokratik değerlerin çiğneyebileceğini gösterdi. Batının güdümündeki kimi Arap ülkeleri de, bu kervana katılarak, Muhammet Mursi döneminde sakındıkları dolarlarını, Mısır’ın ekonomik sorunlarının çözümünde cuntaya karşı oldukça cömert olmuşlardı. Mısır’daki son yargı tiyatrosu, ülkede yaşananları ve onun hem bölgesel hem de küresel destekçilerini bir kez daha ifşa etmiştir. Bugün, Müslüman kimliği söz konusu olduğunda katliam ya da hukuksuz uygulamalar hoş görülebilmekte. Dünyanın neresinde olursa olsun her dinden ve her ırktan insanın canını kutsal sayan bizler, son idam kararlarını ve buna sessiz durmanın ötesinde destek veren tüm cunta severleri kınıyoruz. İnsanlığa ve hukuka aykırı bu kararı kınamak, 529 Mısırlı mazlumun sesine ses katabilmek için Cuma namazından sonra Gülbahçe önünde buluşuyoruz" denildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
CAPPADOCİA - 4 yıl önce
yazıklar olsun insan hayatı bu kada rmı ucuz..bir gün gelecek soracağız.. neden müslümanlığın suç sayıldığını..
Avatar
Böyle bir mesele de dahi birlik yok - 4 yıl önce
i̇hh ayrı akp ayrı yarında anadolu gençlik yapar bi imza kampanyası eylem...yazıklar olsun! bu kadar vahim ve özel bir durumda dahi birlik olunmuyor.. geçen akp gençlik kollarının yaptığı imza kampanyasında i̇hh dan kimse yoktu!!
Avatar
tekbir millet , tek bir ümmet. - 4 yıl önce
böyle bir meselede dahi birlik yok diyen kardeşim haklısın.. ama hiç değilse bu kardeşlerimiz mazlumun yanında oluyorlar. tepkilerini gösteriyorlar.. özellikle ihh canıpahasınada olsa mücadeleden kaçmıyor.tebrik ediyorum onları..