banner461
banner195

Nevşehir Pazar Esnafı Bismillah Demeden Satış Yapmıyor

Anadolu’da Padişah fermanı ile kurulan ilk Pazar yerine sahip Nevşehir’de, pazar alışverişleri yıllardan beri dua ile başlıyor.

Nevşehir Pazar Esnafı Bismillah Demeden Satış Yapmıyor
04 Ocak 2015 Pazar 13:40

banner143
Nevşehir'de pazar alışverişi dua ile başlıyor
İlgili Galeriye Git
banner134

 Anadolu’da Padişah fermanı ile kurulan ilk Pazar yerine sahip Nevşehir’de, pazar alışverişleri yıllardan beri dua ile başlıyor.

1721 yılında Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’ nın kayınbabası da olan Osmanlı Padişahı 3. Ahmet’in fermanı ile kurulmasına karar verilen Nevşehir Pazaryeri haftada Pazar ve Pazartesi günü vatandaşların sebze ve meyve ihtiyaçları başta olmak üzere giyim ve diğer bazı ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla açık tutuluyor.

Nevşehir Belediyesi’nin 21 bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde İbrahim Paşa Mahallesi’nde oluşturduğu Modern Pazaryeri ve hemen yanı başındaki Köylü ve Organik Ürünler Pazarında Adana, Mersin, Antalya ve Bursa gibi kentlerin yanı sıra, Nevşehir’in çeşitli ilçe, belde ve köylerindeki üreticiler tarafından yetiştirilen sebze ve meyveler tüketicilere sunuluyor.

Nevşehir Belediyesi’nin UNESCO tarafından İnsanlığın somut olmayan kültür varlığı listesine alınması amacıyla başvuruda da bulunduğu Nevşehir Pazar Yerinde, her Pazar günü alışveriş, Nevşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’nce görevlendirilen bir imam-hatip tarafından yapılan dua ile başlıyor.

Nevşehir Sebzeciler, Meyveciler ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Selim Özmen yaptığı açıklamada modern Pazar yerine geçtikten sonra her hafta Pazar günleri esnafımız satışlarına dualarla başlıyor dedi. Özmen, ‘’ Modern Pazar yerine geçtikten sonra Nevşehir Belediyesi’ne ait Zabıta Amirliğinden devamlı dua yaptırıyoruz. Esnafımız bismillah demeden satışına başlamıyor. Bu uygulamadan vatandaşlarımız da oldukça memnun, erken gelen vatandaşlarımız da dualarımıza katılıyorlar’ ’şeklinde konuştu.  Nevşehir Pazar esnafı ise işlerimize Allahı’ın izni ile başlıyoruz çok güzel bir uygulama derken başka bir esnaf ise biz dua etmeden satışlarımıza başlamıyoruz. Dualarımız edildikten sonra satışlarımıza başlıyoruz dedi.

Nevşehir Pazar yerinde alış veriş yapan bir vatandaş ise Pazar yerinde dualar edilerek işe başlanması çok güzel bir şey. Bunda emeği geçen herkes teşekkür ediyorum dedi.Nevşehir Pazar yerinde edilen duanın ardından ise vatandaşlar alışverişlerine başladılar. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
İbo uslu - 3 yıl önce
Belediye övünüyo acaba bugün gidin bi bakın otopark ne durumda rezillik
Avatar
ALİ VELİ - 3 yıl önce
sosyete pazari hele tamamen kepazeli̇k eski̇ yeri̇ daha i̇yi̇ydi̇. havasiz ki̇ler gi̇bi̇.