banner461
banner195

Nevşehir Pazarında “Organik“ Ürünler Revaçta

Nevşehir pazarında organik köy ürünleri büyük ilgi görüyor.

Nevşehir Pazarında “Organik“ Ürünler Revaçta
16 Ağustos 2014 Cumartesi 16:01

banner143
banner134
Nevşehir Merkeze bağlı köylerde yaşayan ve evlerine maddi katkı sağlamak isteyen kadınlar tarafından hafta sonları Nevşehir Pazarında kurulan alanda süt, yumurta, peynir, çökelek gibi hayvansal ürünlerin yanı sıra kadınların kendi yetiştirdikleri sebze ve meyveler satılıyor.
 
Pazarda vatandaşlar ve esnaflar tarafından yoğun ilgi gösterilen doğal ürünleri satan köylü kadınlar Nevşehir halkının Organik ürünlere göstermiş olduğu ilgiden ve satışlardan dolayı hayli memnun.
 
Gıda işi yapan bazı esnaflar, üretimlerinde doğal ürünleri kullanmayı tercih ettiklerini belirtirlerken, pazarcı kadınlar ise zabıta denetimleri nedeniyle sadece hafta sonları pazara çıkabildiklerinden yakındı.
 
Pazarın en eski satıcılarında biri olan Gülşehir Emmiler köyünden Emine Demir “ Burada onlarca köylü kadınlar kendi ürünlerini yetiştirip satışa sunuyor. Bizler kendi tarlamızdan toplayıp satışa sunuyoruz. Taze ve tamamen hormonsuz organik ürünlere halkımızın büyük rağbet göstermeleri memnuniyet verici dediler” dedi.

Köyde yetiştirdikleri Domates,Salatalık,Patlıcan,Biber,Acur gibi sebzeler ve maydonoz,soğan,türü yeşillik ürünleride Nevşehir pazarında alıcı buluyor...

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
organik - 4 yıl önce
nerde olur...sadece yeşilli lede...gel,,,gör,,,al,,,
Avatar
sözde hormonsuz... - 4 yıl önce
buradan hormon kullanmayan köylülerimiz tenzih ederek belirteyim ki,tarım ilaçları satan arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla köylülerde son 8-10 yıldır hemde aşırı şekilde hormon kullanmaya başlamışlar bu durumda güya biz vatandaşlara hormonsuz ürün yetiştirip satmaktalar.köylü artık kendi yiyeceği sebzelerde hormon kullanmayıp pazar yerlerinde hormonsuz diye sattıkları ürünlerde halkın sağlığını hiçe sayarak aşırı miktarda hormon kullanıp,ürünlerini pazarlama yoluna gitmekteler ve bizlerede cemelin sulusarayın narın,yeşillinin vs.gibi domatesi biberi soğanı deyip bir şekilde tabir caizse itelemektedirler.artık gördüğümüz kadarıyla saf ve temiz köylü gitmiş yerini gözü açık uyanık,hormon kullanıp sonra kullanmadım diye yalan konuşan köylüler gelmiştir.buradan tekrar belirteyim temiz kalpli,işini dürüst yapan köylü kardeşlerimi tenzih ediyorum.böyle yapanlarıda allaha havale ediyorum.
Avatar
oku oku sorgula - 4 yıl önce
önce zirai ilaç satanları yasaklasınlar..bilinçsiz çiftçiye zorla tavsiye ederek satıyorlar.
Avatar
akıllıca yorum yapalım. - 4 yıl önce @oku oku sorgula
şayet ilaç kullanımını yasaklayacak yada bunu satan yerler kapatılacak olursa hi̇çbi̇r zaman sebze meyve yi̇yemeyi̇z.ortalik kurttan,böcekten bi̇tki̇ düşmanı haşerattan geçi̇lmez olur.akıllıca yorum yapalım.ha şu olabi̇li̇r bu hormon i̇laçlarının üreti̇mi̇ni̇ ve i̇thalatını beli̇rli̇ sınırlar dahi̇li̇nde yasaklayabi̇li̇rler.
Avatar
adsız - 4 yıl önce
köylüde hormon kullanıyor. kimse kontrol etmiyor.