banner461
banner195

Nevşehir SMMMO’dan GSS Uyarısı

Nevşenir Seberset Muhasebeci ve Mali Müşavirler odası başkanlığı, işten ayrılış bildirgesi düzenlenen sigortalılar için genel sağlık sigortası bilgilendirme yazıları konusunda üyelerini uyardı.

Nevşehir SMMMO’dan GSS Uyarısı
22 Ağustos 2014 Cuma 11:19

banner143
banner134

 SMMMO’dan GSS Uyarısı

NEVŞEHİR(MHA) Nevşenir Seberset Muhasebeci ve Mali Müşavirler odası başkanlığı, işten ayrılış bildirgesi düzenlenen sigortalılar için genel sağlık sigortası bilgilendirme yazıları konusunda üyelerini uyardı.

Konuya ilişkin açıklamada; “5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre ülkemizde yaşayan ve herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlar 1/1/2012 tarihinden itibaren zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı çalıştıran işverenlerce işten ayrılan sigortalılar için e-Bildirge sisteminde işten ayrılış bildirgesi düzenlenirken, hem işverenlere hem de adına işten ayrılış bildirgesi verilen sigortalılara yönelik ekranda yer alacak olan genel sağlık sigortası bilgilendirme yazıları hazırlanmıştır. Sigortalıların işten ayrılmalarından sonra, sorunsuz bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanmaları amacıyla genel sağlık sigortasına ilişkin bilgilendirme yazılarının işverenler tarafından işten ayrılan sigortalılara verilmesi önem arz etmektedir. Genel sağlık sigortası işlemlerine ilişkin işverenler ve sigortalılar için hazırlanan bilgilendirme yazıları 15/08/2014 tarihi itibariyle İşveren e-Bildirge sisteminden verilecek olan işten ayrılış bildirgeleri ekranlarında yer alacak” denildi. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.