banner461
banner195

Nevşehir Tarihine Işık Tutacak Bir Eser Daha : Nevşehir'i Dilara

Bir Şehrin Doğuş Hikayesi ‘NEVŞEHİR-İ DİLARA’ Belgeleriyle Nevşehir’in kuruluşu “...

Nevşehir Tarihine Işık Tutacak Bir Eser Daha : Nevşehir'i Dilara
05 Ocak 2015 Pazartesi 11:41

banner143
banner134

NEVŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN NEVŞEHİR TARİHİNE IŞIK TUTACAK BİR ESER DAHA: " Bir Şehrin Doğuş Hikayesi  ‘NEVŞEHİR-İ DİLARA’ Belgeleriyle Nevşehir’in kuruluşu “

2004 yılından beri alt ve üst yapı hizmetlerinin yanı sıra, kültür ve sanat çalışmalarının bir ağ gibi örüldüğü bir belediyeciliği sistematik olarak hayatın vazgeçilmezleri haline getiren Nevşehir Belediyesi, “ Bir Şehrin Doğuş Hikayesi  ‘NEVŞEHİR-İ DİLARA’ Belgeleriyle Nevşehir’in kuruluşu “ isimli kitabı yayımladı.

Proje sahipliğini Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in yaptığı “ Bir Şehrin Doğuş Hikayesi  ‘NEVŞEHİR-İ DİLARA’ Belgeleriyle Nevşehir’in kuruluşu “ isimli 212 sayfalık eser, Nevşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından yayıma hazırlandı.

Adem Sağlık, Orhan Özdil ve Abdurrahman Yarar’ın da önemli katkılar sunduğu Nevşehir’in şehir haline gelmesinde ve sonrasında   Osmanlı Padişahı 3. Ahmet ‘in fermanları ile  Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından gönderilen hükümlerin Osmanlıca belgeleri ile onların Türkçe açıklamalarına yer verilen  “ Bir Şehrin Doğuş Hikayesi  ‘NEVŞEHİR-İ DİLARA’ Belgeleriyle Nevşehir’in kuruluşu “ isimli tarihi belgelere dayanan kitap, özellikle tarih araştırmacıları için vazgeçilmez bir kaynak kitap olarak dikkatleri üzerinde topluyor.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in sunuş yazısı ile Nevşehir tarihine kapı açılırken, kitapta şehir yerleşiminde yer alan binaların yapımı başta olmak üzere 81 hüküm ve ferman Osmanlıca ve Türkçe olarak okuyuculara aktarılıyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
hadi - 3 yıl önce
bursa belediyesi kentsel dönüşüme soktuğu bütün mahalleler için ayrı ayrı kitaplar çıkardı bu mahallelerle ilgili herşeyi bu kitaplarda topladı hiç birşey unutulmadı bu mahallelerde ünver ise hiç birşey yapmadan hepsini büyük bir öfke ile yıktı on iki mahalleyi ve kent hafızasını yok etti şimdi de nevşehirin kuruluş kitabını çıkarmış timsahın gözyaşları avı önce ye sonra ağla!!!!!
Avatar
ilginç - 3 yıl önce
bir şehrin doğuş hikayesi ve nevşehirin kuruluşu konu güzelmiş, o kurulan yerlerin ve merkezi oluşturan kale mahallesinin yıkılışınıda başka birileri yazar heralde, ne garip bi, memleketiz ya :)))